DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Zona Nedir? Zona Hastalığının Tedavisi Nedir?

21.07.2014
380 kez görüntülendi

Zona Nedir? Zona Hastalığının Tedavisi Nedir?

Zona çok sık karşılaşılan bir deri hastalığıdır. Özellikle 50-60 yaşlarındaki kişiler de daha çok görülen bu hastalık şiddetli ağrılarıyla bilinir. Zona nedir, zonanın belirtileri nelerdir, zona hastalığının tedavisi nedir gibi sorularınızı bu yazımızda yanıtlamaya çalıştık.

 

 

Zona Nedir?

Zona, vücudun daha çok sırt, bel, yüz, karın, göğüs kısımlarında ortaya çıkan ağrılı bir hastalıktır. Zona virüsü sinir hücrelerinin köklerinde çoğalır ve bu çoğalma sırasında şiddetli ağrılar oluşur. Ağrıların yanı sıra ciltte kaşıntılı kızarıklıklara neden olur.

Zona hastalığının nedenleri;

  • Stres
  • Depresyon
  • Bağışıklık sisteminin zayıflaması

olarak bilinir.  Hastalığın diğer adı gece yanığıdır. Bu hastalık sıcak havalarda daha çekilmez bir hal alabilir. Hastalık genellikle 50-60 yaş arası kişiler de görülür.

Zona hastalığına neden olan virüs aslında su çiçeği  virüsü olarak bildiğimiz virüstür. Kıl köklerine yerleşen ve pasif olan zona virüsü stres, depresyon, üzüntü durumlarında aktifleşerek hastalığın görülmesine neden olur.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Zona hastalığının en büyük belirtisi deride ki kırmızılıklar ve bu kırmızı bölgelerde oluşan su kabarcıklarıdır. Fakat bununda öncesinde hasta kişi de yorgunluk, halsizlik ve ateş gibi belirtiler meydana gelebilir. Sinir uçlarına yerleşen zona virüsü ilk önce sinir uçlarında yanma hissi verirken, hastalık ilerledikçe şiddetli ağrılar hissedilmeye başlar. Daha sonraki evre de derideki kızarıklıkların ve buna bağlı olarak kaşıntıların meydana gelmesidir.

Zona hastalığı sinir bölgesinde önce hafif yanma hissedilirken, ağrı şiddetlenir ve şimşek çakması şeklinde tarif edilir. Zona hastalığı bir hafta içinde derideki belirtiler ortaya çıkınca hastalığın teşhisi kesinleşir.

Zona Hastalığının Tedavisi Nedir?

Zona virüs kaynaklı bir hastalık olduğu için tedavisi bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye yönelik olmalıdır. Aynı zaman da hastayı rahatlatmak için ağrıları ve kaşıntılarını gidermeye yönelik ilaçlar da kullanılmalıdır. Herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçmelisiniz. Hastanın viral enfeksiyonuna ek olarak bakteriyal enfeksiyon da meydana geldiyse kişinin ateşi yükselir ve bu durumda hızlı bir tedavi uygulanmalıdır. Hastanın tedavisi genellikle ayakta yapılır. Fakat bazı hastalarda zona gözde meydana gelmiştir ve bu durumda mutlaka hastanede tedavi edilmelidir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Zona Nedir? Zona Hastalığının Tedavisi Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık