DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Zeytinyağı Nasıl Yapılır? Zeytinyağı Nasıl Üretilir?

21.07.2014
64 kez görüntülendi

Zeytinyağı Nasıl Yapılır? Zeytinyağı Nasıl Üretilir?

Hiç evlerimizde yemeklerimize lezzet katan zeytinyağının nasıl yapıldığını düşündünüz mü?Bu yazımızda sizlere zeytinyağının sıfırdan en son haline nasıl ulaştığını anlatacağız.

ZEYTİNYAĞI NASIL ÜRETİLİR?

Zeytinler toplandıktan sonra zeytinlerde bulunan kabuklar,yapraklar ayıklanıp yıkanarak sıkılmaya hazır hale getirilirler.İlk dönemlerde teknolojinin de bu kadar gelişmemesi nedeni ile bu işlem için taş veya granit tekerlekler kullanılırdı.Günümüze gelindiğinde ise çelikten üretilen silindirler zeytinleri ezerek hamur şekline getirirler.Meydana gelen zeytin hamuru daha sonra yoğrulma işlemine sokulur.Bu gerçekleşirken zeytin hamuruna usulca su koyulur çünkü yağ moleküllerinin bir araya gelmesi istenir.

Hazırlanan hamur 20 ile 40 dakika arasında yoğurulur.İşlem süresinin uzaması daha az yağ çıkmasına neden olur ve zeytin hamurundan başka tadların yağa karışması olasılığı meydan gelir.Bunu dışında işlem daha uzun sürdüğünde hamur hava ile temasta bulunacağından yağın kalitesin bozulacaktır.

Günümüzde yoğurma işlemini gerçekleştirmek için oksitlenmeyi önleyen gazla dolu olan tanklar kullanılır.Bunu sebebi çıkacak olan yağ miktarını ve lezzetini arttıracak olmasıdır.Karışımdaki yağ miktarını arttırmak için bir diğer yol olarak karışım 27-28 derecelere kadar ısıtılabilir ancak bu oksitlenmeye neden olur.Bu sıcaklıklarda yapılan işleme ”cold pressed” yani ”soğuk sıkma” denir.

Yoğurma işlemide bittikten sonra hamur ya biraz daha sıkılır ya da santrifüj makinesine sokulur.Makine çok yüksek hızda çalıştığı için su ve yağ birikir ancak biriken su ve yağlar daha sonra birbirlerinden ayrıştırılır.

Yağ ayrıldıktan sonra hala posada bir miktar yağ bulunur.Bu yağı çıkarmak için üreticiler ya buhar ya da solventleri kullanırlar.Yağ daha sonra rafine edilir ve kokusu giderildikten sonra kullanıma hazır hale gelir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Zeytinyağı Nasıl Yapılır? Zeytinyağı Nasıl Üretilir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık