DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

ZEHİRLİ VE ZEHİRSİZ MANTAR AYIRT EDİLEBİLİR Mİ?

12.04.2014
727 kez görüntülendi

ZEHİRLİ VE ZEHİRSİZ MANTAR AYIRT EDİLEBİLİR Mİ?

Bilinçsiz mantar tüketimi ülkemizde sıkça rastlanan sağlık sorunlarından biridir.Bilinçsiz mantar tüketimi ülkemizde her sene ölümlerle sonuçlanan hatalar doğurmaktadır.

Bilinçsiz mantar tüketiminin halk sağlığı açısından ciddi bir sorun olduğunu vurgulayan uzmanlar, Doğada yetişen mantarların kesinlikle toplanmaması ve yenilmemesi gerektiği uyarılarına rağmen, halen zehirlenmeler ve ölümler bildirilmektedir. Bazı yenebilen ve zehirli türler birbirine o kadar benzer ki bunu ancak bir mantar bilimci ayırt edebilir derler… Peki biz nasıl ayırt edicez zararlı ve zehirsiz mantarı..Buyrun yazımıza.

Zehirli ve zehirsiz mantarlar arasında ayrım yapmak gerçekten zor. Zehirsiz olan mantarların çoğunun, kendilerine çok benzeyen bir de zehirli formları bulunuyor.
Yenen mantarlar ve zehirli mantarlar, sıklıkla doğada da birbirine yakın alanlarda yetişebiliyorlar.

Bu nedenle, çayırda, ağaçta ortamlarda yetişen mantarlar zehirsizdir gibi bir ayrıma gitmek kesinlikle yanlış. Koparıldıktan sonra renginin değişmesi durumunda zehirli olup olmadığını anlamak gibi bir durum da söz konusu değil. Mantarlarda görülen renk değişimleri, zehirlilikleri konusunda kesin bir bilgi veremiyor.pişirmek, kurutmak, tuzlu suda ya d sirkede bekletmek gibi işlemler de mantarın zehrini geçirmiyor, çünkü zehirli bileşiklerin çoğu bu gibi işlemlere karşı dayanıklı.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık