DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Yüzme Nedir? Yüzme Çeşitleri Nelerdir?

14.07.2014
121 kez görüntülendi

Yüzme Nedir? Yüzme Çeşitleri Nelerdir?

Hepimizin özellikle yaz tatillerinde büyük keyifle yaptığı yüzme eyleminin ne olduğunu daha önce hiç düşündünüz mü? Bu yazımızda sizler için yüzmenin ne olduğunu ve hangi çeşitlere sahip olduğunu inceledik.

YÜZME NEDİR?

Yüzme,su içerisinde kalma,hareket etme ya da istediğimiz bir tarafa ilerleme olanağı sağlayan hareketlerin tamamıdır.İnsanlığın doğmasıyla birlikte ortaya çıkan en eski spor dallarından birisidir.Spordan önce insanlar yüzmeyi kendilerini suda korumak için öğrenmelidir.

YÜZME ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

SERBEST STİL

Bu stilde kollar su yüzeyine dik olarak tutulur ve su yüzeyine çıkarken diğer kol uzanabilecek en uzak mesafeye doğru götürülür.Hareket birinci kolun suya girdikten sonra geriye doğru itilmesi ile meydana gelir.Bu hareketlerin sağ ve sol kol olarak arka arkaya yapılması ile yüzme eylemi gerçekleştirilir.

Serbest stil yüzmede ayaklarda kullanılır.Ayakların kullanılmasının temel nedeni batmayı engellemektir.Ayaklar suda dışarı çıkmayacak şekilde hareket ettirilmelidir.Bu hareket kalçadan bütün bacağa doğru olmalıdır.

Serbest yüzmede nefes alma,atılan kolun ters yönünde başın çevrilmesi ile olur.Yani sağ kol atılırken baş sola,sol kol atılırken baş sağa çevrilir.

SIRT ÜSTÜ

Bu stil yüzme diğer yüzme şekillerinden bir takım farklılıklarla ayrılır.Bu stil adından da anlaşılacağı gibi sırt üstü yüzülen ve başın sabit tutulduğu tek stildir.Yüzme sırasında sırtüstü olduğumuz için gittiğimiz yönü göremeyiz.Bu yüzen yön bulmak diğer stillere göre zordur.Ancak zor olsa da bu tarz yüzme şekli hızlı bir yüzme imkanı sağlar.

Sırt üstü yüzmenin bir diğer özelliği ise omurgasından rahatsız insanlara verilen bir tedavi şekli olmasıdır.Sırt,bel ve boyun fıtığı hataları için yüzme çok faydalı bir tedavi oluşturmaktadır.

KURBAĞA

Bu stil,4 stil yüzme şekli içinde en özgün olanıdır.Öğrenme süresi ya da alınan zevk kişiden kişiye göre çok değişmektedir.Kurbağa stili yüzme kendi içindede çeşitlere ayrılır bunlar; klasik,dalga ve ondüladır.

KELEBEK SİTİLİ

Bu stil insanların genellikle gözlerine en hoş gelen yüzme stilidir.Diğer yüzme stilleri insanların kendi çabalarıyla öğrenilmesi mümkün stillerken kurbağalama stilinde bu mümkün değildir.Bu stile kurbağa adının verilmesi sudaki ilerlemenin kanat çırpmaya benzemesidir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Yüzme Nedir? Yüzme Çeşitleri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık