DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

YÜZ ŞEKLİNE GÖRE GÖZLÜK SEÇİMİ !

17.03.2014
271 kez görüntülendi

YÜZ ŞEKLİNE GÖRE GÖZLÜK SEÇİMİ !

Yazın güneşten korunmanın en kolay yolu güneş gözlüğü takmaktır. Ancak unutmamanız gereken en önemli konu; güneş gözlüğü seçerken gözlüğün yüzünüze tam olarak oturduğundan emin olun. Bunun için de yüz şekliniz nasılsa o şekle uygun bir model seçerek en doğru gözlüğü takmalısınız. İşte size yüz şeklinize uygun model seçerken yardımcı olacak birkaç öneri : 

 

kare_yuz_gozluk

Geniş alın yapısı, geniş kare çene ve belirgin yüz kemikleri olan kare yüz şekline sahip olanlara tavsiye edilen güneş gözlüğü oval ve yuvarlak çerçevelerdir. Kare yüz şekline sahip kişilerde çene kemikleri biraz daha belirgindir.Alın yapısı ve çene kemikleri kare şeklini andırdığı için bu ismi almıştır.Kare yüz şekline sahip kişiler gözlük seçimi yaparken yüz hatlarını daha yumuşak göstemek için oval veya yuvarlak hatlı gözlükler tercih edebilirler.

oval_yuz_gozluk

 

 

 

 

Yüz yapısı orantılı, ince çeneye sahip, belirgin elmacık kemikleri olan oval yüz şekli olanlar epeyce şanslı çünkü hemen her modelde güneş gözlüğünü rahatlıkla kullanabilirler. Oval yüz şekline sahip kişilşer gözlük seçimi yaparken diğerleri kadar zorlanmazlar.Bu yüz şeklinne sahip olan kişliler hemen hemen diğer yüz şekillerinin kullandığı tüm gözlükleri kullanabilirler.Gözlük şeçiminde herhangi kısıtlama yoktuır. Dilediği modeli gönlünce kullanırlar. Aşırı geniş çerçeveli modeller haricinde tüm çeşitler oval yüzlülere yakışır.

ucgen_yuz_gozluk

 

 

Geniş bir alın, yüksek elmacık kemikleri ve uzun çeneye sahip kalp yüz şekli olanlara küçük, yuvarlak çerçeveli güneş gözlükleri en çok yakışan modeller arasındadır. Yüz Hatları kalp şeklinde olan kişiler gözlük seçimi yaparken oval veya çerçevesiz gözlük tiplerinden yana seçim yapabilirler. Yüz yapıları alından çeneye doğru daraldığı için üst bölümleri geniş altlara doğru daralan gözlük seçimi doğru bir karar olacaktır. Çenesi dar yada alnı geçiş olan üçgen yüz şekline sahip olanlara kalın çerçeveli güneş gözlükleri tavsiyeler arasındadır.

uzun_yuz_gozluk

 

 

Çıkık bir alın, sivrimsi çene ve uzun yüz kemikleri olan kısaca uzun yüz şekline sahip olanlar için geniş çerçeveli güneş gözlükler en ideal seçimdir. Bu yüz şekline sahip kişiler gözlük seçerken biraz daha dikkatli olmalıdırlar.Yüz kısmı uzun olduğundan yüze uzunluk katan gözlüklerden daha ziyade yüzü dolgun gösteren yüze hacim katan gözlük şeçmelidirler. Göz çevrenizi hesaba katın ve daha geniş ve uzun modellere yönelin. Dikkat etmeniz gereken tek husus küçük, dar ve yuvarlak çerçevelerden uzak durmak.

yuvarlak_yuz

 

 

 

Genel hatları ile çenesi küçük, yanak kısmı dolgun ve orantılı yüz kemiklerine sahip olan yuvarlak yüzlülere köşeli güneş gözlükleri yakışan modeller arasındadır. Yuvarlak yüz hattına sahip olan insanlar gözlük seçimi yaparken çok keskin hatlı olmayan dikdörtgen şeklinde gözlük tercihi yapabilirler. Üstten çerçeveli modelleri rahatlıkla seçebilirler. Küçük ve alta doğru geniş güneş gözlüklerini seçmeleri tavsiye edilmez.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

YÜZ ŞEKLİNE GÖRE GÖZLÜK SEÇİMİ ! Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık