DOLAR: 3.62 TL
EURO: 4.03 TL

Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir? Yönümüzü Nasıl Buluruz?

24.08.2014
377 kez görüntülendi

Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir? Yönümüzü Nasıl Buluruz?

İnsanların hiç bilmedikleri yerlere gittiklerinde bir şekilde doğru yönü bulmaları gerekir.Günümüzde gelişen teknoloji ile bunu yapmak çok kolay.Peki eskide teknoloji bu kadar gelişmemişken insanlar yönlerini nasıl buluyorlardır? İşte bu yazımızda sizler için yön bulmanın alternatif yollarını inceledik.

YÖN BULMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Bir yıl içerisinde sadece iki tarihte gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olmaktadır.Bu tarihler 21 Mart ve 23 Eylül tarihleridir.Bu tarihlerinde ekinoks olmak üzere özel bir ismi vardır.Bulunduğumuz herhangi bir yerde Güneş’in doğma yönü doğudur ve sağ kolumuzu bu yöne doğru uzatırsak sol kolumuz batıyı,önümüz kuzeyi ve arkamızda güneyi gösterir.Temel olarak yönler böyle belirlenmiştir.Ancak bu yöntemle yön belirlemek tabi ki de her zaman mümkün olmamaktadır.Bu nedenle yön bulma konusunda alternatif yollarda geliştirilmiştir.

PUSULA METODU 

Yön bulmak için en çok kullanılan yöntemlerin başında pusula metodu gelmektedir.Pusula aynı doğrultulu ve zıt yönlü olmak üzere  bir gösterge bulundurmaktadır.Pusula üzerindeki bu ibrenin renkli ucu her zaman kuzey yönünü gösterir.Pusula kullanırken pusulanın yanında mıknatıs ya da mıknatıs özelliği gösteren bir cisim bulundurmamalıyız,pusula bu cisimden etkilenebilir ve kuzeyi tam olarak göstermeyebilir.Pusulada yönler ingilizce karşılıklarının baş harfleri ile gösterilir.Bu nedenle N harfi kuzeyi, S harfi güneyi, E harfi doğuyu, W harfi de batıyı göstermektedir.

ÇUBUK METODU

1 metre uzunluğuna sahip bir çubuk yere dikilir ve gün içerisindeki gölgesi takip edilir.Gölgenin en kısa olduğu zamanlar öğle vakitleridir ve bu zamanlarda gölge kuzeyi gösterir.Bunun tam ters yönü de güneydir.

CAMİLERE BAKMA METODU

Camilerde Mihrab’ın karşısındaki kapı her zaman kuzeyi göstermektedir.Minarelerde de Şerefe’ye çıkan kapılar her zaman güneyi göstermektedir.

Hıristiyanlarda ise kiliselerin çanı kiliselerin batısında yer almaktadır.

KARINCA YUVALARINA BAKMA METODU

Karınca yuvalarının ağız kısmı güneyi göstermektedir.

MEZAR TAŞLARINA BAKMA METODU

Müslüman mezarlarının baş tarafı Batı’ya,ayakları doğuya,yüzleri ise güneye bakmaktadır.

KUTUP YILDIZINA BAKMA METODU

Kutup yıldızını gördüğümüz zaman önümüz kuzeyi arkamız ise güneyi göstermektedir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir? Yönümüzü Nasıl Buluruz?, 9.0 out of 10 based on 1 rating

Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir? Yönümüzü Nasıl Buluruz? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık