DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

YOGA NEDİR? NE İŞE YARAR? YOGA İÇİN BİLİNMESİ GEREKENLER NELERDİR?

11.04.2014
266 kez görüntülendi

YOGA NEDİR? NE İŞE YARAR? YOGA İÇİN BİLİNMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Gelişen teknolojinin, hayatın sunduğu ağır yaşam şartlarının altında kaç kişi gerçekten mutlu olduğunu söyleyebilir? Siz söyleyebiliyorsanız ne mutlu size. Ancak günümüz şartları çoğu kişi için bir baskı, bir sıkıntı ve bunalım getirisidir.

Kişi yaşam şartlarının altında ezildikçe kendine bir çıkar yol arar. Fiziksel çöküntüsünü, ruhsal bunalımlarını, psikolojik sorunlarını üzerinden atmak için bir avuntuya ihtiyaç duyar. Hatta bazen bu avuntu bir sigara, biraz alkol bazen de uyuşturucu ya da uyku ilaçları olur. Bu durum elbette ki kişinin yıpranmış ruh ve beden sağlığını daha da yıpratır. Peki insan yaşamın kendi üzerinde yarattığı gerginlikten sağlıklı bir şekilde uzaklaşmak ve kendini korumak için ne tür yollar izlemelidir? Bu noktada en güncel konulardan biri olan YOGA çıkar karşımıza. Bu nimet niteliğindeki spor çeşidinin tüm ayrıntılarını ve nasıl yapılması gerektiğini yazımızda bulabilirsiniz. Hiç vakit kaybetmeyin ve gevşemenin sırlarını öğrenin…

Yoga yolunda, uygulama çok önemlidir. Tohum sıkılmalıdır ki, içindeki yağ ortaya çıksın. Odun ısıtılmalıdır ki, içindeki ateş tutuşup yüze çıksın. Tıpkı bunun gibi, Yoga da, düzenli uygulanmalıdır ki, bireyin içindeki ruhi ateş ortaya çıksın. Genç, yaşlı, ihtiyar, hatta hasta, halsiz ve sakat biri, Yoga’yı devamlı uygularsa, düzenli yaparsa, insan bedenle zihnin uyumunu, fiziksel, duygusal, zihinsel, sinirsel ve ruhsal gelişmesini, iç barışını ve huzurunu sağlar.

Bazı kişilerce sıklıkla dile getirilmekte olan “Yoga yolunda insan herşeyden vazgeçmelidir.” ifadesi sadece yanlış bir algılamadan ibarettir. Yogi dünya ve dünya nimetlerinden vazgeçmemektedir, vazgeçtiği şey sadece insanoğlunun gelişmesini engelleyen ve sağlığa zarar veren unsurlardır.

Yazımızda orijinal Yoga Sisteminin sekiz basamağını, hem derin teorik hem de
pratik yönden gerekli detaylarla, kapsamlı, anlaşılır bir dilde aktarmaktadır.
Orijinal Yoga Sistemi sekiz basamaklı kişisel gelişim ve yükseliş yoludur.

1. Yama ve 2. Niyama basamaklarında birey ihtiraslarını ve duyularını kontrol
etmeyi ve toplum ile uyum içinde yaşamayı öğrenmektedir. 3. Asana basamağında, birey bedenini sağlıklı ve güçlü kılmayı, doğa ile uyum içinde yaşamayı öğrenmek suretiyle, bedenini tam olarak kontrol altına alarak, bedeni ruhun yararlı aracı haline getirmektedir. Bu üç basamak Bahiranga Sadhana, yani “dış çalışma” olarak adlandırılmaktadır.

4. Pranayama ve 5. Pratyahara basamaklarında birey nefesini ayarlamayı,
biyoenerjisini canlandırmayı, duyularını ve zihnini kontrol etmeyi öğrenmektedir. Bu, duyuları ve zihni maddi nesnelerin esaretinden kurtarmaktır. Bu iki basamak Antaranga Sadhana, yani “iç çalışma” olarak adlandırılmaktadır.

6. Dharana, 7. Dhyana ve 8. Samadhi basamaklarında birey zihni, zekası ve
egosu üzerinde, tam hakimiyet kazanarak ruhuna ulaşmaktadır. Birey ruhunun ve Evrensel Ruhun niteliklerini algılamaktadır; kendi ruhuyla ve Evrensel Ruhla
uyum sağlamaktadır. Bu basamaklar Antaratma Sadhana, yani “spiritüel çalışma”
olarak adlandırılmaktadır.

Özet olarak Yoga, insan hayatının bütün boyutlarını olumlu yönde etkileyen ve
geliştiren bir sistemdir. Bu nedenle yüz binlerce yıldır Yoga insanoğlunun ilgisini çekmekte ve uygulanmaktadır.

Unutmamalı ki, Yoga sisteminin sekiz basamağını bilen kişi, aynı zamanda tüm
Yoga bilgisine de sahiptir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

YOGA NEDİR? NE İŞE YARAR? YOGA İÇİN BİLİNMESİ GEREKENLER NELERDİR? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık