DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

YGS-LYS Soruları Nasıl Hazırlanıyor? Soruları Kimler Hazırlıyor?

02.07.2014
163 kez görüntülendi

YGS-LYS Soruları Nasıl Hazırlanıyor? Soruları Kimler Hazırlıyor?

YGS-LYS sorularını kimlerin hazırladığını, nasıl ve nerede hazırladığını, nerelerde basıldığını, nasıl güvenlik önlemleri alındığını sizler için araştırdık.

YGS – LYS Sorularını Kimler Hazırlıyor?

Öncelikle şundan bahsetmek gerek ki, öğrenciler arasında şehir efsanesine dönüşen “Bu sene soruları TÜBİTAK hazırlayacakmış, zor olacakmış” cümlelerinin hiçbir gerçeklik payı bulunmamaktadır. Sorular tamamen ÖSYM uzmanları ve üniversite akademisyenleri arasında ortak bir çalışma ile hazırlanmaktadır. ÖSYM uzmanları yaklaşık 60 kişilik bir grup olarak tam zamanlı çalışmaktadırlar. Bu ekibin içerisinde öğretmenlik yapmayan uzmanlar olduğu gibi, emekli olmuş öğretmenler de bulunmaktadır. ÖSYM soruları hazırlayan uzman ekibini herhangi bir sınavla belirlemediği gibi, herhangi bir başvuru da almamaktadır. Tamamen tavsiye üzerine belirlenen uzmanlar çeşitli mülakatlardan geçtikten sonra uzman kadrosuna dahil olmaktadır.

YGS – LYS Soruları Nerede Hazırlanıyor?

ÖSYM içerisinde korumalı bir kat uzmanlara tahsis edilmiştir. Uzmanlar bu katta çalışmaktadır ve bu kata giriş ÖSYM’nin kendi personeli dahil kesinlikle yasaktır. Sorular yalnızca orada hazırlanmaktadır, ve kata soru giriş çıkışı kesinlikle yasaktır.

Akademisyenler Devreye Giriyor

Uzman kadrosu tarafından sorular hazırlandıktan sonra aynı şekilde üniversite hocalarından oluşan akademisyen kadrosu tarafından soruların doğruluğu, akıcılığı ve anlaşılırlığı kontrol edilmektedir. Rakamları, şekilleri ve şıkları değiştirilerek sorulara farklı birer form kazandırılarak sorulara sınav formatı kazandırılır.

Basım Süreci

Soruların hazırlanması ve kontrolünde uygulanan titizlik ve alınan güvenlik önlemleri, soruların basım aşamasında iki katına çıkarılmaktadır. Matbaa çalışanlarının soruların basıldığı 10-15 günlük süreçte kesinlikle dışarı çıkmasına izin verilmiyor. Dış dünya ile etkileşim haline girmelerine izin verilmiyor. İçeride telefon bilgisayar gibi elektronik cihazlar çalışmıyor. Güvenlik jandarma tarafından sağlanıyor. Basılan ve mühürlenen sorular polis eskortlarıyla birlikte sınav merkezlerine götürülerek sınav başlatılıyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
YGS-LYS Soruları Nasıl Hazırlanıyor? Soruları Kimler Hazırlıyor?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

YGS-LYS Soruları Nasıl Hazırlanıyor? Soruları Kimler Hazırlıyor? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık