DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

YELKENCİLİK NEDİR? YELKENCİLİĞİN TÜRKİYE’DEKİ GELİŞİMİ NASIL OLMUŞTUR?

11.04.2014
93 kez görüntülendi

YELKENCİLİK NEDİR? YELKENCİLİĞİN TÜRKİYE’DEKİ GELİŞİMİ NASIL OLMUŞTUR?

Yelken, rüzgâr gücünden yararlanarak geniş yüzey oluşturacak biçimde yan yana dikilen ve teknenin direğine uygun biçimde takılarak onu hareket ettiren kumaş veya şeritlerin tümü. Biz bu yazımızda ise yelkenden ziyade yelkeni idame eden yelkenciden yani yenkencilikten bahsedeceğiz. Bakalım neymiş bu yelkencilik…

YELKENCİLİK NEDİR?

“Yelkencilik Nedir?” ve “Neden Yelkencilik?” sorularını kendinize sormaya başladığınızda, ufkun sonsuza dek  uzandığı hissini veren mavilikler ile sarılıyorsunuz birden. Bu sınırsız dünyada  bu sorulara verilen ve okuduğum pek çok farklı cevap var.  Ancak, sordukça ve araştırdıkça görüyorsunuz ki bu farklılıklar sadece kullanılan dil ve kelimelerde.  Çünkü  bu soruları kendilerine sorma ihtiyacı hissedenlerin tamamı  doğa aşıkları, özgürlük tutkunları ve insan-hayvan ayırt etmeksizin tüm canlılara kucak açanlar hep… Hayatlarının bir döneminde ,aynı soruları kendilerine sorup cevaplarına ulaşmış ve bu cevaplara göre de  yaşamlarını biçimlendirmiş bu insanlar ise farklı dillerde, farklı kelimeler ile ama hep aynı cevabı veriyorlar, önce şu soruyu sorarak kendilerine;  İnsanı insan yapan, doğayı keşfetme arzusu, özgür ruhu ve humanizmin toplamı değil midir?  Öyleyse eğer, ve böyle anlayınca dünyayı “Yelkencilik Nedir?” ve “Neden Yelkencilik?” sorularının cevabı da  Yelkencilik bir yaşam biçimidir!  ve  ”İnsan Olduğumuzu Tüm Ruhumuzla Hissedebilmenin Bir Yöntemi Olduğu İçin Yelkencilik.” Yaparız…diye dökülüyor dudaklardan.

YELKEN SPORUNUN TÜRKİYE DEKİ KISA TARİHÇESİ: 

 Ülkemizde 1850 senelerinde ilk filizlerini veren yelken sporu, dönemin Büyükada, Moda ve Yeşilköy sahillerindeki kulüplere bağlı yat sahiplerinin aralarında yaptığı yarışlar ile başlar. 1914-1923 seneleri arasında, çeşitli savaşlar nedeni ile durulan yelken faaliyetleri 1923 senesinde Yelken, Kürek ve Yüzme dallarını kapsayan Su Sporları Federasyonu’nun kurulması ile tekrar güncelleşmiştir.1957 senesinde Yelken branşı Su Sporları Federasyonu’ndan ayrılarak 25 Mayıs 1957’de Türkiye Yelken Federasyonu resmen kurulmuştur.Ancak Türkiyenin 1907 senesinde kurulmuş olan Uluslar Arası Yat Yarış Birliğine üyeliği çok daha önce, 1932 gerçekleşmiştir. Uluslararası Birlik ise, diğer spor teşkilatları düzenlemelerine uyarak, 1996 senesinde adını Uluslararası Yelken Federasyonu (Internartional SAiling Federation = ISAF) olarak değiştirmiştir.
Yelken sporunun icrasını düzenleyen kural ve gelenekleri dünyada Uluslararası Yelken Federasyonu, ülkemizde de Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesindeki Türkiye Yelken Federasyonu yürütür.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık