DOLAR: 3.62 TL
EURO: 4.03 TL

Yarasalar Karanlıkta Yönlerini Nasıl Bulur?

12.08.2014
162 kez görüntülendi

Yarasalar Karanlıkta Yönlerini Nasıl Bulur?

“Yarasalar karanlıkta yönlerini nasıl bulur? Yarasalar görür mü? Yarasalar çevreyi nasıl algılar?” sorularının cevapları yarasalar hakkındaki yazımızda.

Dünya üzerinde yaklaşık 4500 memeli türü bulunmakta ve bunların 1000’den fazlasını yarasalar oluşturmaktadır. Yarasalar uçma yeteneğine sahiptirler ve memeli takımındandır. Yarasalar için hayat geceleri başlar. Gündüzleri karanlık yerlerde saklanır, arka ayaklarının çengelleriyle baş aşağı sarkarak dinlenirler.  Geceleri ise avlanmaya çıkarlar. Yarasaların çoğu böcekçildir. Meyve ve çiçek özü ile beslenen yarasalar da vardır. Kuş, kertenkele, kurbağa ve balık avlayanlara da rastlanır.

Bütün yarasalar görür. Fakat karanlıkta gözlerini kullanmazlar.  Kullandıkları yöntemle geceleri yönlerini mükemmel şekilde bulabilmekte ve çevrelerini algılayabilmekteler. Peki bunu nasıl sağlarlar?

Yarasalar Yönlerini Nasıl Bulur?

Yarasalar yönlerini ses dalgalarının yansımaları ile bulurlar. Çıkardıkları çok yüksek frekanstaki ses dalgalarının çevrelerindeki cisimlere çarpıp geri dönmesi sayesinde yönlerini algılayabilirler. Çıkardıkları bu sesler çoğunlukla insanlar tarafından duyulmayan seslerdir. Yarasa adeta canlı bir radardır. 200.000 frekanslı sesleri rahatlıkla duyabilirler. Halbuki insan, frekansı en fazla 20.000 olan titreşimleri ses olarak algılar. Ses-yankı sistemiyle çalışan radarları sayesinde karanlık gecede, gündüz gibi hiçbir yere çarpmadan rahatlıkla uçabilirler.

Askeri teknolojilerde de yarasaların yankı ile yön bulma sistemi model alınarak sistemler oluşturulmuştur. Radar ve sonarlar geliştirilmiştir.
Fakat ilim adamlarına göre yarasanın ses-yankı sistemi, insanoğlunun yapmış olduğu radar ve sonar sistemlerinden bir milyar defa daha hassas ve etkilidir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık