DOLAR: 5.26 TL
EURO: 5.96 TL

Yapısalcılık Nedir?

01.10.2014
140 kez görüntülendi

Yapısalcılık Nedir?

“Yapısalcılık nedir? Yapısalcılık ne zaman ortaya çıkmıştır? Yapısalcılığın kurucusu kimdir?” Antropoloji, dil-bilim, psikanaliz, göstergebilim gibi alanlarda çokça kullanılan, günümüzün de önemli yaklaşımlarından biri olan yapısalcılık hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazıda derledik.

Yapısalcılık Nedir?

Çıkış noktası olarak kesin bir tarih belirtilmemekle birlikte, dil bilimci Ferdinand de Saussure’ün dilin yapısı ve çözümlenmesine yönelik çalışmaları yapısalcılığın başlangıç olarak kabul edilebilir. 19. yüzyılın ikinci yarısından sonra ivme kazanmaya başlayan yapısalcılık edebiyat, sosyoloji, matematik, felsefe gibi bir çok alana kaynaklık etmiştir. Yapısalcılığa en önemli katkıyı yapan, Saussure’ün dil bilim çalışmalarını geliştirerek birçok alana uygulayan, yapısalcılığın kurucusu olarak sayılabilecek isim Levi-Strauss’tur.

Yapısalcılık, yapı kavramından türetilmiş bir sistem ve onun parçaları arasındaki ilişkileri inceleyen yaklaşımlardır. Bu alt birimler, birbirinden bağımsız hareket etmemekte, birinde meydana gelen bir değişme diğer alt birimleri etkileyebilmekte ve değiştirebilmektedir. Bu anlayış içinde yapısalcılık, alt birimler arasındaki karşılıklı ilişkiden bütüne doğru yönelimi açıklayarak kültürel sistemi bir bütün olarak inceleme olanağı verir. Yapı ise,en geniş anlamda canlı ya da cansız bir organizmanın kendisidir.  Birçok alt sistemin bir araya gelmesiyle oluşan parçalar bütünüdür. Dar anlamda ise toplum ya da örgüt içindeki birimlerin birbirleri arasındaki etkileşimlerinin ve karmaşık ilişkilerin tümünü ifade eder.

Yapısalcı yaklaşım ile insan davranışları ve çeşitli durumlar açıklanmaya çalışılmıştır. Yapısalcılık bir kültürde anlamı meydana getiren alt birimler arasındaki ilişkileri inceler. Yapısalcılık teorisine göre bir kültürdeki mana önem sistemleri olarak çalışan çeşitli etkinlikler ve olgularla yeniden ve defalarca üretilir.

Bir yapısalcı, bir kültürde üretilen ve tekrar üretilen anlamın derin yapılarını keşfedebilmek için yemek hazırlanması ve sunulması ritüelleri, dini ayinler, oyunlar, edebi ve edebi olmayan yazılar ve diğer eğlence formları gibi çok geniş bir aktivite çeşidini çalışır.

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık