DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

WhatsApp Ne Zaman Kurulmuştur? Kurucusu Kimdir?

21.10.2014
127 kez görüntülendi

WhatsApp Ne Zaman Kurulmuştur? Kurucusu Kimdir?

“WhatsApp nedir? WhatsApp ne zaman kurulmuştur? WhatsApp’ın kurucusu kimdir?” Son dönemlerin popüler uygulamalarından WhatsApp ve aynı adlı şirketi hakkında merak edilenleri bu yazıda derledik.

WhatsApp Nedir?

WhatsApp, Android, BlackBerry, iPhone, Windows Phone ve Nokia akıllı telefonlarıyla uyumlu bir mesajlaşma uygulamasıdır. İnternete bağlı bulunan bir akıllı telefondan başka bir telefona ses, yazılı mesaj, video, fotoğraf gönderilmesini sağlar. Son birkaç yılda popülerliği iyice artan ve günümüzde yaklaşık 500 milyona yakın kullanıcısı olan WhatsApp’ın akıllı telefon kullanımının artması ile birlikte daha da artması bekleniyor.

WhatsApp Ne Zaman ve Kim Tarafından Kuruldu?

WhatsApp, Brian Acton ve Jan Koum tarafından ABD’nin, Calfornia eyaletindeki Santa Clara kentinde kurulmuştur. Brian Acton ve Jan Koum eski Yahoo çalışanlarıdır. 

Jan Koum, telefon rehberindeki kişilerin yanında Facebook durumu gibi “İşteyim”, “Meşgulüm” gibi yazıların yazdığı bir uygulama hayal eder. Ve bunun yazılımını geliştirir. Fakat uygulama istenildiği gibi olmaz, sürekli çöker ve hata verir. Uygulamayı ilk indirenler Rus arkadaşları ve Brian Acton olur. Tam vazgeçmek üzereyken Apple’dan gelen büyük bir yenilik işin seyrini de değiştirir. 2009 haziranda push bildirimleri hizmete sokan Apple, bir kullanıcı bir uygulamayı açık tutmadığı zaman “ping” atarak o uygulamadan bir bildirim geldiğini kullanıcıya bildirmeye başladı. WhatsApp’in dönüm noktası da bu yeni teknoloji oldu. Artık telefon rehberindeki biri durumunu değiştirdiğinde herkesin telefonuna bildirim geliyordu. Durumların spesifikleşmesi ile birdenbire anlık mesajlaşma uygulamasına dönüşen WhatsApp gelişimini bu yönde sürdürdü ve son dönemlerin en popüler ve kullanışlı uygulamalarından biri oldu. Yakın zamanda ise Facebook tarafından 19 milyar dolara satın alındı.

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

WhatsApp Ne Zaman Kurulmuştur? Kurucusu Kimdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık