DOLAR: 3.83 TL
EURO: 4.08 TL

Vurgun Nedir? Vurgun Yeme Olayı Nasıl Olur?

29.07.2014
240 kez görüntülendi

Vurgun Nedir? Vurgun Yeme Olayı Nasıl Olur?

Vurgun Nedir? Vurgun Yeme Olayı Nasıl Olur?  gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

VURGUN NEDİR?

Deniz seviyesinde var olan hava basında 1 atmosferdir.İnsanlarda bulunan solunum ve dolaşım sistemi 1 atmosfer basınca göre ayarlanmaktadır.Suyun içinde daha derin noktalara gidildikçe de bu 1 atmosferlik basınç artar.Her 10 metrede 1 atmosfer basınç artışı olmaktadır.50 metre derine inen bir yüzücüde 5 atmosfer basınç değişikliği meydana gelmektedir.Yine derinliklere gidildikçe akciğer kapasitesi düşer ve kan basıncı artar.Bu olayların bir sonucu olarak vücut ısısı düşer kalp atışları hızlanır ve bilinç gitmeye başlar.Derinlere inerken kritik eşik 30 metredir.30 metreden daha derine dalınacak olursa dalıcılar tüp kullanmalıdırlar.Derinlere daldığımızda süratle su yüzüne çıkarken ani olarak değişen atmosfer basıncı nedeniyle gerçekleşen olaya vurgun denir.Ani bir şekilde su yüzüne geldiğimizde gazlar süratle genleşir.Özellikle azot gazı damarlarda genleşerek çok yüksek derecede vücut hasarlarına neden olabilir.

Dalma eylemi ile birlikte basınçta da bir artış meydana gelmektedir.Vücut dokularında erimiş halde bulunana azot gazı basıncın azalması ile sıvıdan gaz hale geçer.Bundan dolayı dokularda kabarcıklar meydana gelir.Bu da damarlarda tıkanmalara neden olabilir.Tıkanma ile vurgun yiyen kişide kan akışı engellenmektedir.Böyle bir durumda acil müdahale yapılmadığında olası doku kayıpları görülebilir.

VURGUN YİYEN KİŞİLERE NE YAPILMALIDIR? 

Vugun yiyen  yani dekompresyon geçiren kişiler acilen basınç odalarına alınmaktadır. Burada tekrar vurgun yediği derinlikteki atmosfer basınçı verilir. Sonrasında ise bu basınç kademeli olarak azaltılır.
Diğer bir yöntem ise vurgun yiyen kişinin aynı derinliğe tekrar götürülmesidir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Vurgun Nedir? Vurgun Yeme Olayı Nasıl Olur? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık