DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Vegan Nedir? Vejetaryen ve Veganın Farkları Neledir?

08.07.2014
231 kez görüntülendi

Vegan Nedir? Vejetaryen ve Veganın Farkları Neledir?

Bu yazımızda sıkça akıllara düşen vegan nedir sorusuna ve vejetaryen&vegan farkına yer verdik. Ayrıca veganizmle ilgili bilinmesi gereken bilgileri sizler için derledik.

Vegan Nedir?

Veganlar, veganizm beslenme kültürünü kabul etmiş bireylerdir. Hayvansal ürünleri hiçbir koşulda kullanmayı kabul etmeyen kişiler vegan olarak adlandırılır. Hayvanların üretim esnasında kullanılırken zarar görmesi, acı çekmesi, özgürlüklerinin kısıtlanıp depolara hapsedilmesi gibi nedenler veganlığın temelini oluşturur. Veganlık, bazı kişiler tarafından hayvanseverlik olarak da tanımlanabilir.

Bu hayvansal ürünlerin içine giren unsurlar;

  • Hayvansal gıdalar
  • Hayvansal giyecekler
  • Hayvansal içerikli kozmetik ürünler
  • Hayvansal içerikli temizlik ürünleri
  • Şeker
  • Analog fotoğraf filmi

 

Vejeteryan ve Veganın Farkları Nelerdir?

Aslında veganlık ve vejetaryenlik birbirinden çok farklı unsurlar olmasa da aralarında kesin bir çizgi mevcuttur. Bu çizgi, veganların hiçbir hayvansal ürünü kullanmamalarından kaynaklanır. Hatta veganlık bazen “sıkı vejetaryenlik” olarak da tanımlanır. Vejetaryen kelimesi, vegetus kelimesinden gelir. Bu kelime Latince de “sağlam, canlı, yaşam dolu” anlamlarına gelmektedir. Vejetaryen bireyler kendilerini hayvansal gıdalardan beslenmeyen hayatlarını tabiri caizse “otçul” olarak idame ettiren bireyler olarak tanımlıyorlar. Fakat bazı vejetaryenler bal, süt ve yumurta yiyerek genel vejetaryen tanımından kendilerini bir nebze olsun ayırıyorlar.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Vegan Nedir? Vejetaryen ve Veganın Farkları Neledir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık