DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Vatoz Nedir? Bu Türün Özellikleri Nelerdir?

09.09.2014
102 kez görüntülendi

Vatoz Nedir? Bu Türün Özellikleri Nelerdir?

Sularda yaşayan bır çok canlı türü vardır.Vatozlarda bu canlı türlerinden bir tanesidir.Peki nasıl canlılardır bu vatozlar?İşte şimdi okuyacağınız yazımızda bu sorunun cevabını bulabilmeniz için vatozları ve onların nasıl bir yapıya sahip olduklarını mercek altına aldık.

VATOZ NEDİR? VATOZ TÜRÜNÜN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Balıklar sahip oldukları iskelet yapılarına göre gruplandırılırlar ve 2 gruba ayrılırlar.Vatozlar,köpek balıkları ve ejderha balıkları gibi balıklar birlikte Chondrichthyes grubunda yer almaktadır.Bu sözcük yunan dilindeki balık ve kıkırdak kelimelerinin birleşmesi ile meydana gelmiştir.Osteichthyes grubuna ait balıklar ise kemikli bir yapıya sahiptirler ve üyeleri diğer gruba oranla çok daha fazladır.

Vatoz balıkları vücut şekli olarak bakıldığında diğer birçok balık türünden oldukça farklıdır.Köpek balıkları ile akraba sayılmalarına karşın anatomik olarak da köpek balıkları ile oldukça farklıdırlar.Vatozların en ayırt edici özelliği göğüs yüzgeçlerinin adeta bir kanat gibi olmasıdır.Bu kanat sayesinde yaptıkları hareketler yarasaların uçarken yaptıkları hareketlerle benzerlik gösterir.Bu kanatlar ile vatozlar sular yararak ilerler ve yararlandıkları bu ileri yönlü itme gücü onların ciddi mesafeler kat etmelerine yardımcı olur.

Kıkırdak yapılı balık diye tanımlanan vatozun iskeleti ismine nazaran yüzde yüz kıkırdaktan meydana gelmez.Yaşlı olanların ve özellikle derinlerde yaşayanların kıkırdak yapıları kemiklerle desteklenir.Vatozların boyutlar 10 santimetreden 6.7 metreye kadar çıkabilmektedir.

ELEKTRİKLİ VATOZLAR

Elektrikli vatozlar şok verme yeteneğine sahiptir.Vatozların ürettiği elektrik yılan balığının ürettiği  ve 550 voltlara kadar çıkabilen bir şiddete sahip değildir.

Bu vatozların elektrik üretiminden sorumlu organları gövdelerinin her tarafına yerleşmiştir ve çiftli olarak bulunmaktadır.Vatozların gövdelerinin alt kısmı negatif elektrik taşırken üst kısmı pozitif elektrik taşımaktadır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Vatoz Nedir? Bu Türün Özellikleri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık