DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Üzüm Pekmezi Nasıl Yapılır?

15.09.2014
115 kez görüntülendi

Üzüm Pekmezi Nasıl Yapılır?

“Üzüm pekmezi nasıl yapılır? Üzüm pekmezi nasıl üretiliyor? Üzüm pekmezinin içinde neler var?” sorularının cevaplarını arıyorsanız üzüm pekmezi üretimi ile ilgili yazımıza göz gezdirin.

Pekmez, hem enerji değeri hem de mineraller bakımından zengin bir içeriğe sahiptir.  İçeriğinde yüksek oranda şeker bulunduran bütün meyveler pekmez yapılabilmesine rağmen ülkemizde en çok yapılan pekmez türü üzüm pekmezidir. Pekmez hemen hemen her yörede yapılmasına rağmen en çok  Tokat, Kastamonu, Eskişehir, Balıkesir, Kırşehir, Kayseri, Hatay, Gaziantep yörelerinde yapıldığı söylenebilir.

Üzüm Pekmezi Nasıl Üretilir?

Hasat edilen üzümlerin üzerindeki toz, toprak, tarımsal ilaç kalıntılarını yok etmek için üzümler ezilmeden önce yıkanır. Daha sonra üzümler çuvallara koyulur, genellikle tahtadan ve betondan imal edilmiş teknelerde ayakla çiğnenir ve içindeki şıranın çıkması sağlanır.  Üzümdeki asidin giderilmesi gerekir bunun için kireci fazla, beyaz veya beyaza yakın renkli pekmez toprağı kullanılır. Toprağın şıraya etkisinin daha hızlı olmasını sağlamak ve mayalanmayı engellemek için üzüm şırası yüksek ateşle yanan bir ocak üzerinde kaynatılır. Bu işleme şıranın kestirilmesi denir. Daha sonra şıra dinlenmek üzere bırakılır. Bir süre bekledikten sonra şıranın berrak kısmı tortu kısmından ayrılır. Böylece berrak şıra elde edilir. Daha sonra elde edilen şıra açık kaplarda ateşin üzerinde koyulaştırma işlemine tabi tutulur.  Şıranın koyulaştırılması ile elde edilen mamule cıvık pekmez adı verilir. Serin ve kuru bir yerde kullanılıncaya kadar bekletilir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Üzüm Pekmezi Nasıl Yapılır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık