DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Uyku Nedir? İnsanlar Günde En Az Kaç Saat Uyumalıdırlar?

16.07.2014
71 kez görüntülendi

Uyku Nedir? İnsanlar Günde En Az Kaç Saat Uyumalıdırlar?

Uyku Nedir? İnsanlar Günde En Az Kaç Saat Uyumalıdırlar? gibi sorularınızın yanıtlarını şimdi okuyacağınız yazımızda bulabilirsiniz.

UYKU NEDİR? İNSANLAR GÜNDE EN AZ KAÇ SAAT UYUMALIDIRLAR?

Uyku insanın tam dinlenme yaşadığı,günün bütün sinir ve stresinden,yorgunluğundan arındığı,bağışıklık sisteminin kendini tamir ettiği bir zaman dilimidir.İnsan için gün içerisinde yaptığı faaliyetler, yemek yapma,spor yapma,işe gitme ne kadar önemliyse uykuda o kadar önemlidir.Uykunun önemi asla es geçilmemelidir.Hayatın kendisine sunduğu sorunlarla daha iyi mücadele edilebilmesi için sağlıklı bir vücut ve bunu içinde iyi bir uyku düzeni çok önemlidir.Gün içerisinde yeterince uyuyamazsak bu bütün işlerimizin aksaması anlamına gelebilir.

İnsanlar arasında çeşitli etmenlere göre gerekli olan uyku saati değişiklik göstermektedir.Bu etmenler cinsiyet,yaş,kilo gibi sıralanabilir.Dünya sağlık örgütüne göre ortalama bir insanın günde ortalama olarak uyuması gereken saat 8 dir.Ancak önemli olan kişinin kendisine yettiği saat kadar uyumasıdır.Yani uyku saati kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir.Kimi insanlar 5 saat uyku ile yetinebilirken kimi insan 8 saat uyku ile yetinememektedir.Yeterli miktarda uyku uyumak insanın beyin işlevleri açısından büyük önem taşımaktadır.İyi uyuyan insanın algıları kötü uyuyan birine göre çok daha üst düzeydedir.

Çocuklara geldiğimiz zaman.çocuklar için gerekli olan uyku süresi yetişkinlere oranla çok daha fazladır.Yeni doğan bir bebek günde ortalama 16 saat uyurken,bu oran ilkokul çağındaki bir çocukta 9-10 saatlere kadar düşmektedir.Burada ebeveynlerin unutmaması gereken nokta çocukların mutlaka gereken saat kadar uyutulmasıdır.Bu çocukların sağlıklı gelişimi açısından son derece önem arz etmektedir.Yeterli miktarda uyuyan çocukların zihinsel ve bedensel gelişimleri en üst seviyede olmaktadır.

Son olarak yapılan araştırmalara göre karanlık ortamlarda gerçekleşen uyuma eylemlerinde vücutta melatonin salgılanmaktadır.Salgılanan bu melatonin hormonu kanseri engelleyici ve yaşlanmayı geciktirici özellikler taşımaktadır.Bu nedenle uykunun vücudun sağlığının korunmasında çok büyük bir önem taşıdığı uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Uyku Nedir? İnsanlar Günde En Az Kaç Saat Uyumalıdırlar? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık