DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Üniversiteye Başlarken Yurt mu Ev mi Sorunu…

18.04.2014
164 kez görüntülendi

Üniversiteye Başlarken Yurt mu Ev mi Sorunu…

Bu yazımızı üniversiteyi kazanıp, yer problemini aşmaya çalışan öğrenciler ve aileleri için yazıyoruz.
Üniversiteyi kazanan öğrenciler yurt ya da eve çıkmak arasında kalmaktadır. Bu sorunun cevabını aramaya kalktığımızda soruların cevapları bizi sarmal bir yapıya sokup kafa karıştırıcı olabiliyor. Örneğin yurt mu ev mi, eğer cevap yurt ise devlet yurdu mu özel yurt mu gibi… Gelin yazımıza geçelim ve bu konuyu daha basit hale getirelim…

 

Öğrenciler kayıt tarihlerini beklerken barınma sorununu çözmeye çalışıyor. Sohbetlerin ana ekseni “Yurt mu, ev mi?” sorusu.

Ulaşım, ev kiraları gibi ücretlerin yüksek olduğu İstanbul’da bu sorun daha da hayati bir önem kazanıyor. Tecrübelere kulak vermekte fayda var diyerek Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı yurtlardan birinde kalan ve öğrenci evinde kalan öğrencilerle  konuştuk.

Masraflar, koşullar, yaşanılan yerin akademik başarıya etkisi, temizlik gibi başlıklarla yurtta ve evde kalmaya dair tecrübeleri dinledik. Sonuçların kişilere, yurtların ve evlerin koşullarına, arkadaşlara göre çeşitlilik gösterdiğini not etmek gerek.

Tercihlerin sebepleri

yurdu tercih nedenini “Maddi açıdan uygun, kampüsün içinde olması ve odada anlaştığım insanların bulunması” olarak özetledi. En büyük sıkıntısının giriş saatleri olduğunu söylerken “Daha az para ödeyebileceğim durum ortaya çıksa yurtta kalmayı tercih etmezdim” diye ekledi.

evi tercih edenin ise daha önce yurtta kaldığını, odasının rahat olmadığını söyledi: “İnsanların düzensizliği sizin düzensizliğiniz olmaya başlıyor. Kaldığım odadakiler derslere çok gitmiyordu, üzüm üzüme baka baka kararıyor bir süre sonra. İstediğin saatte uyuyup uyanamamak da rahatsız ediciydi.”

Evle birlikte artan masraflar

Masraflar

KYK’ya bağlı genel yurtlara aylık 111 lira ödeniyor. “Yüksek ücretli-özel” yurtlarda bu rakam iki katına çıkıyor. KYK yurtlarına giden her öğrenciye aylık 150 lira kadar yemek parası ödeniyor. Ekonomik durumu uygun olmayan öğrencilerden -yurtların kotaları var- 111 liralık ücret de alınmayabiliyor.

evde kalan kişi iki kişi kaldıkları evin kişi başı aylık masrafının 500 lirayı bulabildiğini söylüyor.

Yemek

Kaldığı yurtta yapılan yemeklerin güzel olduğunu söyleyen öğenciler, daha kalabalık yurtlarda yemeklerin daha kötü olabildiğini belirtti.

Öğrenci evinde kalan  ise ana masrafları ev arkadaşı ile paylaşarak yemekleri olabildiğince evde yapmaya çalışıyor.

Odalar

KYK’nın daha az sayıdaki özel yurtlarında iki kişilik olan odaların genel yurtlarda en az altı kişilik olduğunu, bu sayının 12’ye dek çıkabildiğini söyledi. Kendisi altı kişilik odada kalıyor.

Evde kalanın ise kendine ait odası var.

Saatler gece yarısını göstermeden önce

Yurda dönüş saati 

“Yurttaki en büyük sıkıntım” dediği yurda en son giriş saati yurt ve ev ayrımının en belirgin yeri gibi görünüyor. Gsaat 23.00 olan giriş saatinde yarım saat tolerans olabildiğini söyledi: “Bu zamanı aştığımızda dışarıda kalmıyoruz. Ancak 24.00 sonrası için tutanak tutuluyor ve üç tutanak yurttan atılmamıza yol açıyor.”

“Evci izinler”in ailelere bildirildiğini söyleyen öğrenci , Gezi direnişi sırasında bu izinlerin iptal edildiğini ekledi. Yurdun kampüs içinde olmasının ise en büyük avantaj olduğunu belirtti.

Öğrenci evinde kalan öğrenci eve istediği saatte girebildiğini söylerken ancak diye devam edip kadınların sıkça paylaştığı sorunlara işaret etti:

“Evin bulunduğu yer nedeniyle geç saatlerde dönerken kıyafetler, erkeklerin tacizleri ve ulaşım açısından sorunlar yaşayabiliyorum. Taksi kullandığım ya da arkadaşlarla döndüğümde sıkıntı yaşamıyorum.Okula gitmek içinse yarım saat harcıyorum, sorun olmuyor.”

Çalışabileceğin bir köşe arayışı

Akademik başarıya etkisi

yurtlardaki etüt odalarının yeterli olmadığını, özellikle sınav dönemlerinde sorunun arttığını söyledi:

“Kalabalık odalar, her bölümden arkadaş edinmek açısından iyi ama derse odaklanacak kişi için yurt pek tercih edilebilir yer değil. Etüt odasında kalktığım an yerime başkası geçebiliyor, ütü masasında ders çalıştığımı hatırlıyorum.”

evde kalan ise şöyle dedi: “Eve çıktığım ilk dönem notlarımda belirgin yükselme oldu. Bu herkesin kendi çabasıyla alakalı ancak yurtta sessizliğin sağlanmaması, kalabalık olması gibi koşullara nazaran evde çalışma ortamı daha rahat.”

Temizlik

yurtlarda görevlilerin temizlik yaptığını ancak yeterli olmadığını, kendilerinin de temizlik yaptığını söyledi:

“Çamaşır makinesi bu sene geldi, öncesinde elde yıkıyorduk. Banyo ve tuvalet odaların dışında, bu sene koşulları iyileşti ama 60 kişinin kullandığı yer ne kadar temiz olabilirse o kadar temiz.”

evde kalan ise “temizlik yapmak çok da yorucu değil” diyerek evin yurttan daha temiz olduğunu söyledi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık