DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Ülke Bayraklarının Anlamları Nelerdir?

08.08.2014
212 kez görüntülendi

Ülke Bayraklarının Anlamları Nelerdir?

Milletlerin bağımsızlığının, birliğinin ve bütünlüğünün sembolü olan ve gönderden hiçbir durumda indirilmeyen bayraklar bugünkü şekillerini ve renklerini nereden almıştır? Bu renklerin ve şekillerin anlamları neler? Soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Ülke Bayraklarının Anlamları Nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri

amerika_buyuk[1] Altı beyaz 7 kırmızı olmak üzere toplam 13 şeritten oluşur. Ülkenin kuruluş zamanında Birleşik Krallığa başkaldıran On üç Koloni’yi simgelerler. Sol üst köşedeki mavi dikdörtgenin içinde ülkenin eyaletlerini simgeleyen 50 adet beyaz yıldız vardır.

 

Almanya

Almanya

Fransa’ya karşı mücadele eden Freikorps birlikleri parasızlıktan dolayı tek renk üniformaya sahip olamamıştı. Sonra baştan aşağıya siyaha boyanan üniformalarda sarı düğmelerin altlarındaki bez parçasının kırmızı kalmasını temsilen bayrağa bu renkler verilmiştir.

 

Fransa

Fransa

Fransız Devrimi’nde ortaya çıkan Eşitlik, Kardeşlik, Özgürlük terimleri bugünkü Fransız Bayrağı’nda temsil edilmektedir. Mavi renk özgürlüğü, beyaz renk eşitliği ve kırmızı renk de kardeşliğ temsil eder.

 

Yunanistan 

YunanistanEge Denizi’ne aşık bir memleket olan Yunanistan’ın bayrağının da Ege Denizi’ninrenkleri olan mavi-beyaz renklerden oluştuğu ve mavinin dalgayı, beyazın da köpükleri temsil ettiği söylenmektedir. Ek olarak da Yunan Bağımsızlık Savaşı’nda mücadele eden denizcilerin mavi ve beyaz renklerinde giysiler giydikleri de bilinir.

Türkiye

Türkiye

Türk Bayrağı’nın anlamı ise, Kurtuluş Savaşı’nda kahramanlıkla mücadele eden vatanın her bir karış toprağını canı pahasına savunan şehitlerimizin kanları kırmızıyı temsil eder. Şehitlerimizin kanıyla oluşan kan gölünün yüzeyine vuran ay ve yıldız yansıması da bayrağımıza konulmuş ve hilalin Türk ve İslam camiasındaki kullanımına bir yenisi eklenmiştir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık