DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Uçak Biletleri Neden Pahallıdır?

26.05.2014
141 kez görüntülendi

Uçak Biletleri Neden Pahallıdır?

Şimdi bu olaya degisik acilardan bakilmasi gerekiyor. 

Bildiginiz gibi havalimanlarinin her inen ucak icin, havaalanina ayak basti parasi, park parasi ve servis parasi istiyor. Parayi veren, dudugu calar meselesi yani. Odedigin paraya karsilik inmende/kalkmanda oncelik tanirlar, gate’lere daha yakin park edebilirsin gibi.

Ayrica her havayolu sirketinin bir yuvasi vardir, ki THY icin bu Ataturk Havalimanidir. Bunlar ozel tarifeler ile calisiyorlar. 

Misal: Ataturk Havalimani KLM’den ucak basi €10.000 aliyorsa, THY’dan €3000 aliyor. Bunun aynisi KLM icin gecerli. KLM Amsterdam Schiphol Havalimanina THY’den daha ucuza inebiliyor. Ama bu olayda Schiphol ile Ataturk Havalimani arasinda bir fark var. Oda Ataturk Havalimaninin (Balkanlarda ve Orta Doguda rekabet edebilmesi icin) cok ucuz olmasi. 

 

Peki Uçak Bileti Ne Zaman Alınmalı?

Uçak bileti fiyatları diğer ulaşım aracı fiyatları gibi sabit değildir. Bunun en büyük nedeni uçak bileti satışı yapan ve uçak seyahati sağlayan çok az firma olmasıdır. Uçak şirketleri az sayıda olacağı için istedikleri gibi anlaşıp fiyatları belirleyebilirler. Buda bir nevi tekel oluşmasını sağlamıştır. Herkesin bildiği gibi bundan 10 sene önce uçak bileti fiyatları uçuk durumdaydı. İşte arkasında fiyat anlaşmaları yapan firmalar vardı. Türkiye kara yollarında yaptığı atılıma benzer bir atılımı da uçak seyahati sektöründe yaparak firmalara belirli fiyat sınırlandırmaları koydu. Bu fiyatları aşamayan uçak seyahati şirketleri, belirli sınırlar içerisinde fiyat verdiler ve anlaşmaları önlendi. İşte bu durumda kendi içlerinde rekabete başladılar bu fiyatlara yansıdı. Ama uçak seyahati firmaları ellerinden geldiğince fiyatları güzel kar edebilecekleri seviyeye getiriyorlar. Şimdi inceleyelim uçak bileti fiyatları ne zaman uygun olur;

  1. En çok dikkat etmemiz gereken durum erken bilet almaktır. Hava yolu firmaları uçuşlarının tam dolu olmasını isterler böyle durumda masraflarını karşılayacak ve iyi kar edecek sayıya ulaşırlar. Bu yüzden uçuşa göre değişmekle birlikte 1-6 ay öncesinden uçak biletinizi almalısınız.
  2. Düşük yoğunluklu hatlarda son dakikaya kadar uçak dolmadıysa ucuz uçak bileti bulunabilir. Ancak uçak dolmaya başladıkça program uçağın dolup dolmayacağını alım istatistiklerine göre belirler ve fiyatlar artar.
  3. Hava yolu firmaları bazı durumlarda promosyon uçak bileti sunarak piyasada ucuza uçurdukları imajı verirler bunlar takip edilmelidir.

Bu maddeler arasında en garanti yol uçak biletini erken almaktır. Özellikle yüksek yoğunluklu ve pahalı hatlarda 6 ay önce almak gerekir. Buna örnek olarak Amerika uçak bileti verilebilir. Bu duruma etki eden bir diğer faktörde havayolu firmalarının uçuş sayılarıdır. Ne kadar çok uçuş varsa o kadar uygun fiyatlara uçulabilir ve çok erkenden uçak bileti almaya gerek kalmaz. Buna örnek olarakta gurbetçilerimizin yoğunlukla tercih ettiği Almanya uçak bileti örnek olarak verilebilir.

Biletkesen sitemizin en büyük özelliği uçak bileti fiyatlarını size karşılaştırmalı olarak sunması ve kolay bir kıyaslama yapmanızı sağlamasıdır. Biletkesen’ i kullanırsanız hem en ucuz uçak biletini bulabilirsiniz hemde anında sitemiz üzerinden uçak biletinizi satın alabilirsiniz. Uçak bileti saliseler içinde sms ile size ulaşır. Sitemiz üzerinde kendimize ait indirimler de bulunmaktadır takipte kalmanızı rica ederiz.

İyi uçuşlar…

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık