DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Üç Boyutlu Yazıcı Nedir?

08.09.2014
57 kez görüntülendi

Üç Boyutlu Yazıcı Nedir?

Gelişen teknoloji ile birliktebu teknolojinin insan hayatına olan etkileri de bir hayli arttı.Son dönemlerin en çok konuşulan konularından biri olan üç boyutlu yazıcılardan bu etkilerden bir tanesi.Peki nedir bu üç boyutlu yazıcı ve ne işe yarar? İşte bu sorularınızın yanıtlarını şimdiki yazımızda fazlası ile bulabilirsiniz.

ÜÇ BOYUTLU YAZICI NEDİR?

Bu teknoloji bizim hemen hemen her konuda tasarladığımız bir ürünü gerçek bir ürün olarak bize sunmaktadır.Bu teknolojiyi üç boyutlu çizim yapılabilen programlar aracılığı ile kullanabilmekteyiz.Bu nedenle kafanızda tasarladığınız bir ürüne ulaşmak günümüzde artık çok daha kolay.Bu teknolojinin kullanılması için gerekli olan bir diğer malzemeler üç boyutlu bir yazıcı ve çıktılarımızı oluşturacak ham madde.Bu teknoloji bünyesinde daha farklı teknikleri da barındırmaktadır.Bunlar polimer kürleme,lazer sinterleme ve bileşimli yığma teknikleridir.Bu teknikler içerisinde en çok tercih edileni ise bileşimli yığma tekniğidir.Bileşimli yığma tekniği ile bilgisayar ortamında hazırlanan üç boyutlu cisimler iki boyutlu katmanlar halinde oluşturuluyor ve istediğimiz cisme 3 boyutlu olarak ulaşabiliyoruz.

Son yıllarda teknolojiye olan ilgininde artması ile birlikte bu teknolojiye olan ilginin de arttığını rahatlıkla söyleyebiliriz.Özellikle gelişen sanayi sektöründe 3 boyutlu yazıcı tekniğinin kullanımı büyük bir hız ve rahatlık sağlıyor.Bizlerde bu sayede artık istediğimiz ürünü elimizde istediğimiz sayıda istediğimiz şekilde çok daha rahat bi şekilde bulundurabiliyoruz.

Bunu dışında otomobil sektörü de üç boyutlu yazıcı teknolojisinde oldukça verim almaktadır.Öyle ki kimi eski model arabaların artık bulunamayan yedek parçaları bu üç boyutlu yazıcı teknolojisi ile üretilip sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyor.

Herhalde ağzınızı en çok açık bırakacak örnek ise bu örnek olacaktır.Çünkü Amerika Birleşik Devletlerinde yaşamakta olan bir araştırmacı hastasından aldığı bir dokuları işleme sokarak tam 6 saatte üç boyutlu yazıcıdan bir böbrek almayı başardı.

Bu nedenle üç boyutlu yazıcı teknolojisinin ilerleyen dönemlerde insan hayatında çığır açan kolaylıklar getireceğini söylemek yanlış bir ifade olmaz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık