DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Türbülans Nedir? Türbülans Neden Olur?

12.09.2014
75 kez görüntülendi

Türbülans Nedir? Türbülans Neden Olur?

Uçuş yolculuklarında karşılaşılan ya da karşılaşma riski bulunan bazı olaylar çoğumuzun neşesini kaçırmaktadır.Türbülans da bunlardan biridir.Gerçekte türbülans hiç de korkulacak bir olay değildir ancak biz yolcular maalesef  bunu kabul etmek istemeyiz.Bu nedenle bugünkü yazımızda aslında korkulacak bir şey olmadığını anlamanız için türbülans olayını sizler adına mercek altına aldık.

TÜRBÜLANS NEDİR?

Türbülans aniden ortaya çıkan bir takım hava hareketlenmeleridir.Uçaklar uçuş sırasında ani yükseklik değişimi,sıcaklık değişimi ya da buna benzer durumlardan dolayı türbülansa yakalanmaktadırlar.

Uçaktayken türbülans hafif,orta ya da şiddetli seviyelerde hissedilebileceği gibi uzun süreli ya da kısa süreli olarak da hissedilebilmektedir.Türbülans sırasında uçaktan bir takım sesler gelmesi normaldir yolcuları korkutmamalıdır.Gelen bu sesle aslında olumsuz değil,olumlu bir durumun kanıtıdır.Türbülans sırasında uçaktan gelen bu seslere dayanarak uçağın yeterli esneklikte olduğunu anlayabiliriz.

Uçaklarda meydana gelen türbülansın sesinin şiddetini ya da gerçekleştiği yeri gösteren cihazlar bulunmaktadır.Pilotlar bu cihazlar sayesinde ya da rota değişikliği sayesinde türbülanstan kurtulmayı başarmaktadırlar.

Çoğu yerde hava boşluğu terimi türbülans yerine kullanılmaktadır.Bu yanlış bir kullanımdır.Hava boşluğu ile türbülans aynı şeyler değildir.Özellikle hava gibi gazlarda boşluk oluşması pek mümkün olan bir olay değildir.Uçağın aniden düşüşe geçmesine neden olan hava boşluğu türbülans değil bulutsuz havalarda meydana gelen,CAT (clear air turbulance) olarak ifade edilen ve pilotlar tarafından ön görülemeyen açık hava türbülansıdır.

Türbülans tehlikeli bir durum değil olağan bir durumdur.Bu nedenle yolcuların türbülanstan korkmasına gerek yoktur.Türbülans esnasında her duruma karşı yolcuların kemerlerini bağlı olarak tutmalarında fayda vardır.

Yolcular tarafından en çok endişe edilen konulardan biri de türbülansın uçağı düşürüp düşürmemesidir.Türbülans uçağı düşürmez sadece yükseklik kaybetmesine neden olabilir.Bugüne kadar türbülans nedeni ile düşen hiçbir uçak olmamıştır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Türbülans Nedir? Türbülans Neden Olur? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık