DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Tüp Bebek Nedir? Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

17.07.2014
81 kez görüntülendi

Tüp Bebek Nedir? Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp bebek hakkında detaylı bilgilere ve tüp bebek nedir, tüp bebek nasıl yapılır gibi sorularınızın yanıtlarına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek kısaca yumurta ve spermin laboratuvar ortamında döllenmesidir. Tüp bebek tedavisinin ilk sonucu 1978 yılında İngiltere’de görülmüştür. Tüp bebek tedavisi doğal yollarla bebek sahibi olamayan kadınlar üzerinde uygulanır. Tüp bebek tedavisinde erkekten alınan sperm ve kadından alınan yumurta laboratuvar ortamında birleştirilir ve oluşan embriyolar anne rahmine aktarılır. Hamilelik şansının en fazla olması nedeniyle, üreme tedavileri arasında en çok tercih edilen tüp bebek tedavisidir. Tüp bebek tedavisi ilk olarak ameliyat sonucu tüplerinde hasar kalan kadınlar için uygulanmıştır. Günümüzde kadınlarda her iki tüpün de kapalı olması, sperm sayısı ve hareketinin az olması gibi durumlarda uygulanır. Erkek kaynaklı kısırlıklar da tüp bebek tedavisi ile oldukça başarılı sonuçlar elde edebilir. Teknoloji ve bilimin ilerlemesiyle birlikte son yıllarda uygulanan mikroenjeksiyon yöntemi bir devrim olarak kabul edilmektedir. En çok kullanılan tedavi yöntemi uzun protokol adlı yöntemdir.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi 5 aşamadan oluşmaktadır. Aşamalar şu şekilde sıralanır;

  • Tedavi yönteminin belirlenmesi
  • Yumurtalıkların uyarılması
  • Yumurta toplanması
  • Yumurtaların döllenmesi
  • Embriyo transferi

Tedavi yönteminin belirlenmesi: Bu aşamalardan ilki ve en önemlisi tedavi öncesinde görüşme ve en uygun tedavi yönteminin bulunmasıdır. Tüp bebek tedavisi anne adayının regl döneminin 3. günü uygulanmaya başlanır. Anne adayının FSH ve östrojen değerlerine bakılır ve herhangi bir engel yoksa tedaviye başlanılır. Kişinin yaşı, kısırlık sebebi ve diğer hastalıkları da değerlendirilerek en uygun tedavi belirlenir. Sonrasında hormon tedavisi başlatılır. Bu dönemin adı kontrollü over sitimulasyonudur.

Yumurtalıkların uyarılması: Anne adayına hormon içerikli ilaçlar enjekte edilir. Bu ilacın amacı hamilelik ihtimalini arttırmak için yumurtlama döneminde birden fazla yumurta hücresi oluşturmaktır. Yumurtalık uyarılma süreci genellikler 10 gün sürer. Ultrason ile yumurta gelişimi 2 günde bir takip edilir.

 

Yumurta toplanması: Yumurta hücreleri yeterli olgunluğa eriştikten sonra, yumurtaların çatlamasına yardımcı olan bir iğne yapılır ve yumurtanın çatlaması sağlanır. İğne yapıldıktan 36 saat sonra yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir. Bu iğnenin zamanlaması çok önemlidir. Yumurta toplama işlemi 20-30 dakika sürer.

Yumurtaların döllenmesi: Yumurta toplama işleminden sonra döllenebilecek yumurtalar seçilir. Kaliteli spermler de seçildikten sonra seçilen yöntemle döllenme gerçekleştirilir. Bu işlem sonrasında embriyo meydana gelir.

Embriyo transferi: Embriyoların laboratuvar ortamından alınarak anne adayının rahmine transferine embriyo transferi adı verilir. Bu aşama, anesteziye ihtiyaç duyulmayan, hastanın ağrı duymayacağı bir işlemdir. Yumurta toplanma işleminden 48-72 bazı durumlarda ise 120 saat sonra transfer gerçekleştirilir. Transferin ne zaman yapılacağı embriyo sayı ve kalitesiyle ilgili bir durumdur.  

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Tüp Bebek Nedir? Tüp Bebek Nasıl Yapılır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık