DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Tüm Yönleriyle Çiğköfte Nedir?

22.04.2014
76 kez görüntülendi

Tüm Yönleriyle Çiğköfte Nedir?

Güzel yurdumuzun en unutulmaz tatlarından birisi olan çiğ köfte, Şanlıurfa yöresine ait bir yiyecektir.  Olağan öğünlerde yenmesi yerine daha fazla toplantılarda, aile yemeklerinde ve belirli özel günlerde tercih edilen çiğ köftenin çok fazla tarifi varıdr.  Ama önce bakalım neymiş bu çiğköfte ve tarihi netmiş…

Çiğ köfte; bulgur, isot, kıyılmış et, salça, soğan, maydanoz ve çeşitli baharatların yoğurulup karıştırılması ile hazırlanan, pişirilmeden tüketilen, Şanlıurfa yöresine ait bir yiyecektir.[1] Şanlıurfa’nın dışında Adana, Adıyaman, Gaziantep,Diyarbakır, Mardin, Elazığ, Malatya gibi illerde de yöresel farklılıklar gösteren çiğ köfteler yapılır. Genellikle ince ve uzun (sıkma) köfte parçaları şeklinde ve marul yaprağı ile servis edilir. Şanlıurfa’da açık, bazı yörelerde de lavaş ekmeği ile tüketilir.

Çiğ köfte, muhteviyatındaki bulgurun şişme özelliğinden dolayı bekletilmeden, tazeyken yenmesi gereken bir besindir. Çiğ et nedeniyle oluşabilecek -başta tenyazis olmak üzere-[2] çeşitli hastalıklar nedeniyle etsiz çiğ köfte çeşitleri de üretilmeye başlanmıştır. Bu tür çiğ köftede çeşitli sos ve baharatlarla etli çiğ köfte görüntüsü ve lezzeti taklit edilir. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı kararıyla etli çiğ köftenin satışı yasaklanmıştır.

Tarihçesi

Çiğ köftenin ilk kez İbrahim peygamberin annesi tarafından, kıtlık döneminde bulgur ve ceylan etini taşla döverek yaptığına inanılır. Rivayete göre Nemrut’un emri ile hiç -bir evin bacasının tütmeyeceği üzerine ateşsiz yemek pişirilmeye başlanır.

Yapılışı

Has çiğ köfte taş üzerinde tokmak ile dövülerek macun haline getirilen sinirsiz ve yağsız et ile yapılır. Çok çeşitli çiğ köfte tarifleri olmakla birlikte ölçüler genelde 1 ölçek ince köftelik bulgura 1 ölçek özel hazırlanmış yağsız-sinirsiz et şeklindedir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık