DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Tüm Detaylarıyla Veganlık Nedir?

11.04.2014
119 kez görüntülendi

Tüm Detaylarıyla Veganlık Nedir?

Çeşitlilik ve farklılık her alanda olduğu gibi beslenme alışkanlılarında da boy gösteriyor. Son yılların beslenme şekli kabul edilebilecek Veganlık bu yazımızın konusu. Merak ediyorsanız veganlık nedir vejeteryanlıktan farklı nedir diye, yazımızı okumalısınız… Vegan kelimesi, Ingilizce “vegetarian” kelimesinin ilk ve son hecelerinin birlestirilmesiyle olusturulmus bir kelimedir. Vejetaryen kelimesi aslinda sadece bitkisel urunler kullanan kisileri simgelerken, sonradan buna hayvansal bazi urunleri de ekleyen vejetaryenlerden kendilerini ayirmak isteyen bir grup “saf vejetaryen” tarafindan 1944’te kullanilmaya baslanmistir.

Veganlık ya da veganizm, hayvansal gıdaları, giyecekleri ve diğer tüm yan ürünleri kullanmayı reddetme. Bu akımın takipçilerinevegan denir. 1944’te Londra’da hala işlek halde olan Vegan Society’yi oluşturan yedi vejetaryen tarafından türetilmiş bir beslenme kültürüdür.

Bazen “sıkı vejetaryenlik” diye de adlandırılan veganlık, en basit tanımıyla, hayvansal herhangi bir ürünü tüketmeyi reddetmektir. Çoğu vegan, hayvanlardan türetilen, dolayısıyla üretilmesi için hayvanların kullanıldığı yiyecek ürünlerini tüketmediği gibi, yapımındaderi, kemik, jelatin, yün vb. hayvansal maddelerin kullanıldığı yiyecek dışı maddeleri de kullanmaz. Kozmetik ürünleri de bunlara dahildir.

Veganlar etlerden almadıkları proteini,soya fasülyesi, buğday gluteni veya tahin gibi bitkisel besinlerden temin edebilirler.

Vegan sözcüğü ayrıca bu öğretiye bağlı kimselerin tüketebileceği ürünler için de kullanılır. Örneğin “Pilaki vegandır” denilebilir.

Öğretiye sıkı sıkıya bağlı kimi veganlar, fotoğraf filmi jelatin içerdiğinden, analog fotoğraf çekmeyi, şeker kamışından üretilen şeker, işlenirken hayvan kemiklerinden türetilen bir tür filtreden geçirildiği için, şeker kullanmayı reddedebilirler.

Veganlığın sınırları çok kesin ve net bir şekilde çizilmemiştir. Ama vegan olmak için minimum koşulun, üretilmesi için hayvanların herhangi bir şekilde acı çektiği bütün ürünlerin reddi olduğu söylenebilir. Mesela inek sütü vegan değilken, bir annenin kendi isteğiyle çocuğuna verdiği süt vegandır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık