DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Tsunami Nedir?

18.09.2014
184 kez görüntülendi

Tsunami Nedir?

En büyük doğal felaketlerin başında tsunamiler gelmektedir.Peki nedir bu tsunami?Neden olur? İşte şimdi okuyacağınız yazımızda bu sorularınızın cevaplarını fazlasıyla bulabilirsiniz.

TSUNAMİ NEDİR?

Tsunami,okyanus ya da denizlerin diplerinde oluşan deprem ,yanardağ patlamaları,toprak kaymaları ya da zemin çökmeleri gibi olaylar sonucu denizin enerji kazanması ile ortaya çıkan çok büyük deniz dalgalarıdır.

Tsunaminin oluşumu ile ilgili ilk bilgiyi, Tukididis adında Yunan bir tarihçi ileri sürmüş ve tsunamilerin denizaltıların yarattığı depremler neticesinde ortaya çıktığını savunmuştur.Bunu ardından hemen hemen 20. yüzyıla kadar tsunami ile ilgili pek bir bilimsel çalışma yapılmamıştır ve şu an araştırmalar hala devam etmektedir.İlk jeolojik ya da coğrafik verilere göre tsunamilere sismik deniz dalgaları adı verilmiştir.

Bir takım meteoroloji olaylar büyük alçak basınç oluşumlarına sebebiyet vererek bir takım fırtınalara sebep olurlar ve bu fırtınalarda meteotsunamilere neden olur.Meteotsunamiler deniz seviyesinde aşırı bir yükselmeye neden olmaz.Bunun nedeni ortaya çıkan alçak basınçtan kaynaklanan düşük atmosfer basıncıdır.

Tsunami ise denizde ya da okyanuslarda gelişen bir takım olaylar sonucunda ortaya çıkan dev dalgalardır.Tsunami Japonca da liman dalgası anlamına gelmektedir.Bu doğa olayı etrafına çok büyük zararlar vermektedir.Tsunaminin Japonya dışında tüm dünya tarafından benimsenmesi 15 Haziran 1986 tarihinde Japonya’da gerçekleşen büyük meiji tsunamisi ile birlikte olmuştur.

Tsunaminin en güncel örneklerinden biri 10 Mart 2011 de yine Japonya’da yaşanmıştır ve son 140 yılın en büyük depremi olarak nitelendirilmiştir.Bu depremde can kaybı olmamasına karşın deprem sonrası ortaya çıkan tsunami çok sayıda can ve mal kaybına neden olmuştur.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Tsunami Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık