DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Trombosit Nedir? Trombosit Düşüklüğünün Sebepleri Nelerdir?

06.09.2014
50 kez görüntülendi

Trombosit Nedir? Trombosit Düşüklüğünün Sebepleri Nelerdir?

Kanımızı oluşturan bir takım hücreler vardır.Bu hücrelere kan hücreleri adı verilmektedir.Bu kan hücrelerinden biri de trombosittir.Peki nedir bu trombosit,ne işe yarar? İşte bu sorularınızın ve daha fazlasının yanıtlarını şimdi okuyacağımız yazımızda bulabilirsiniz.

Trombosit Nedir?

Trombosit yani diğer adıyla kan pulcukları,kanın şeklini alan yapılardan biridir.Trombositlerin en önemli özelliği kanamayı durdurmasıdır.Trombosit azlığında vücut kanamaya daha müsaitken trombosit fazlalığında ise  damar içinde pıhtı oluşumu yani pıhtılaşma görülmektedir.Sağlıklı bir bireyin kanında bulunan trombosit miktarı 150 ile 400 bin arasındadır.Trombositler,kemik iliğinin megakaryosit isimli büyük yapılı hücrelerinin parçalanması sonucu ile oluşurlar.Trombosit hücrelerinin çoğalmasından ise karaciğer sorumludur.Trombosit hücrelerinin yaşam süreleri 9 ile 10 gün arasında değişmektedir.Bu süre dolduğunda bu hücreler dalak tarafından parçalanmaktadırlar.Dalağın cerrahi bir operasyon sonucu alınması ya da herhangi bir şekilde zarar görmesi kandaki trombosit hücrelerinin sayısının artmasına neden olur.Bunu tam zıttı şekilde dalağın vücuttaki işlevinin artması sonucu da kandaki trombosit hücrelerinin sayısında azalma meydana gelir.Dalağın büyümesi sonucu meydan gelen trombosit düşmesinde ise genellikle hastaların dalakları ameliyat ile alınır.

Düşük trombosit sayımı,kandaki trombosit hücrelerinin sayısının 150 binin altında olmasıdır.Kandaki trombosit sayılar neticesinde 100 binin altına düşmedikçe kanama riski bulunmamaktadır.Ancak bu sayı 50 binin altına düştüğünde bu durum büyük kanama riskleri doğurmaktadır.

TROMBOSİT DÜŞÜKLÜĞÜNÜN NEDENLERİ?

  •  Trombositlerin etkilerine karşı oluşan antikorlar trombositlere yapışır ve bunların karaciğer ile dalakta yıkılmasına neden olurlar.
  • Büyük dalağa sahip olmak trombosit yıkımını arttırıcı bir etkendir.
  • Trombosit üretimi ile ilgili doğuştan gelen bir takım bozukluklar olabilmektedir.Bu nedenle trombosit üretimi yeterli seviyede olmaz,kandaki trombosit hücrelerinin sayısı düşük olur.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Trombosit Nedir? Trombosit Düşüklüğünün Sebepleri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık