DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Triptofan Nedir? Triptofanın Etkileri Nelerdir?

16.07.2014
75 kez görüntülendi

Triptofan Nedir? Triptofanın Etkileri Nelerdir?

Triptofan Nedir? Triptofanın Etkileri Nelerdir? gibi sorularınızın yanıtlarını şimdi okuyacağınız yazımızda bulabilirsiniz.

TRİPTOFAN NEDİR?

Triptofanın tanımını yapmadan önce geçmişi ile ilgili bilgi vermemiz sizin bilgilenmenizi sağlamak açısından daha doğru olur diye düşündük.

Triptofanın ortaya çıkardığı etkiler,1988 yılında gerçekleşen bir olaya kadar hep pozitif olarak bilinmekteydi.Ancak 1988 yılına bu ürünü kullanan 1000 kişiden birçoğu zarar görürken 37 kişide hayatını kaybetmiştir.Yapılan araştırmalara göre bu olayın nedeninin triptofan kaynaklı olmadığını ürünün içindeki başka bir şeyden olduğunu ortaya koymuştur.Ancak bunun fark edilmesi bile triptofana koyulan yasağı etkilememiş, yasak günümüzde bile geçerliliğini sürdürmüştür.

TRİPTOFAN : Triptofan vücudumuzun kendi kendine üretemediği temel aminoasitlerden biridir.Bu aminoasit serotonin ve melatonin üretilmesinde aktif rol oynar.Triptofanın üretilmesine yardımcı olduğu serotonin ruhsa durum ve uyku için çok gereklidir.Bir kişi alması gereken miktarda serotonin almazsa uykusuz ve depresif olacaktır.Bu nedenle vücut sağlığı için serotonin alımı çok önemlidir

TRİPTOFANIN YAYGIN ETKİLERİ NELERDİR?

Triptofanın Depresyon Üzerindeki Etkileri : Araştırmalara göre triptofan seviyesi düşü insanlarda depresyon hastalığı ortaya çıkmaktadır.Eğer hastalar besin yolu ile tedaviyi seçerlerse hekimler onlara besin yolu ile triptofan verme yoluna giderler.Bu yolla beyindeki serotonin ve melatonin seviyelerini arttırmak depresyonun aşılmasına sebep olmaktadır.

UYKU İÇİN L-TRİPTOFAN : Serotonin miktarınnın düşük olmasının uyku problemi ortaya çıkarttığı bilinmektedir.Uykusuzluk probleminiz varsa reçete ile alacağınız L-TRİPTOFAN bu sorununuza yardımcı olacaktır.

İŞTAH KESİCİ: Araştırmalara göre serotonin seviyesi arttıkça yemek yeme isteği yani iştah azalmaktadır.İştah kapatması nedeni ile kilo kontrolünde triptofankullanılabilir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Triptofan Nedir? Triptofanın Etkileri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık