DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.04 TL

Traverten Nedir? Travertenler Nasıl Oluşur?

22.10.2014
152 kez görüntülendi

Traverten Nedir? Travertenler Nasıl Oluşur?

“Traverten Nedir? Travertenler Nasıl Oluşur? Türkiyede’ki En Meşhur Travertenler Hangileridir?” sorularını yazımızda cevaplayacağız.

Traverten Nedir?

Traverten; İçerisinde kalsiyum biokarbonat bulunan yer altı sularının mağara boşluklarında veya yeryüzüne çıktıkları yerlerde içlerindeki kalsiyum karbonatın çökmesi sonucu oluşan kimyasal tortul bir taştır. Aynı zamanda mermerle birlikte kullanılan bir yapı taşıdır.

Traverten Nasıl Oluşur?

Çoğunlukla sıcak su kaynaklarının yakınlarında ve kalsiyum karbonatlı suların yayılarak geçtiği alanlarda, kirecin çökmesi sonucu meydana gelen basamaklar şeklinde travertenler oluşur. Denizli-Pamukkale Travertenleri, traverten için dünya çapında en güzel örneklerden birisidir.

Basınçlı yeraltı suları, akıp gittiği yerlerdeki kalsiyum karbonatı eriterek içerisinde tutar. Basınçsız ortama birdenbire çıkan su ve uçan karbondioksit ile suda eriyik bulunan kalsiyum karbonat çok ince katmanlar halinde kayaların üzerinde birikir. Bu birikme sonucunda zamanla travertenler oluşur.

Travertenler mermerle birlikte yapı malzemesi olarak da kullanılır. Türkiye’nin Denizli, Bucak-Burdur, Mut-Mersin, Sivas gibi bir çok bölgesinde traverten ocakları mevcuttur. Üretilen malzeme blok, moloz olarak veya fabrikalarda işlenerek ebatlı honlu – cilalı traverten gibi mamüller halinde iç piyasaya sürülmekte veya büyük oranda yurtdışına gönderilmektedir.

Kalker Tüfü

Traverten oluşumunda çökelmeler meydana gelir. Bu taşların hafif veya fazla miktarda bitki sap ve yaprakları ayrıca deniz ve kara canlılarının fosillerini içerenlerine “Kalker Tüfü” denir. Kalker Tüflerine en güzel örnek; dünyada eşsiz olduğu bilinen ve sadece Türkiye’de Kütahya çevresinde çıkartılan üreticisine göre chocolate veya cappuccino adıyla anılan türdür.

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Traverten Nedir? Travertenler Nasıl Oluşur? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık