DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Toy Kuşu Nedir? Toy Kuşunun Özellikleri Nelerdir?

30.08.2014
270 kez görüntülendi

Toy Kuşu Nedir? Toy Kuşunun Özellikleri Nelerdir?

TOY KUŞU NEDİR?

Toy kuşlarına bu ismin verilmesinin nedeni bu kuşların avcılar tarafından kolayca kandırılıp avlanmasından dolayıdır.Peki avcılar bu kuşu bu kadar kolay nasıl avlamaktadırlar?

Avcılar öncelikle içi saman dolu olan toy kuşunun bir maketini hazırlarlar ve bunu istedikleri yere dikerek gizlenirler.Avcılar tarafından dikilen bu mankeni göre toy kuşu sürüsü bu mankenin yanına iner ve ona kur yapmaya başlarlar.Toy kuşlarının bu saflığından yararlanan avcılar ise hemen bu fırsattan yararlanarak kuşlara ateş açarlar ve onları avlarlar.

TOY KUŞLARININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Toy kuşları genellikle bataklık kenarları ya da ekin tarlalarında yaşayan iri gövdeli göçmen kuşlardır.Bu kuşlar genellikle tohum ve böcekle beslenip et için avlanmaktadırlar.

Bu kuşların yirmi beşten fazla çeşidi olmasına karşın en çok bilinenleri büyük toy kuşları ve küçük toy kuşlarıdır.Bacak ve boyunları uzun olup,gagaları da bir o kadar kısadır.Ayakları üç parmaklıdır ve arkada parmakları bulunmaz,genellikle toplu olarak gezerler.

Büyük toy kuşları,Avrupa’da bilinen en iri kuştur.Uzunluğu 100-102 cm. ağırlığı 15 kg civarlarındadır.Sarı gagaları ve kahverengi ayakları olmakla birlikte çok iyi koşarlar.Erkeğin boynunda ince deriden bir kese ve gagasının dibinde başlayarak geriye doğru giden uzun beyaz kıllar vardır.Büyük toy kuşlarından erkek olanı çiftleşme zamanında kesesini şişirerek boynunu geri atar,kuyruğunu diker ve kanatlarını yayarak dişisine kur yapar.Bu dönemde erkekler birbirlerine karşı çok saldırgan davranışlar göstermektedirler.

Bu kuşlarda kuluçka süresi 25-30 gün civarındadır ve 3-4 yumurta yumurtlarlar.Yavrular 14 gün sonra uçma yeteneklerini kazanmaktadırlar.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Toy Kuşu Nedir? Toy Kuşunun Özellikleri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık