DOLAR: 5.34 TL
EURO: 6.11 TL

Tombak Sanatı Nedir? Tombak Sanatı Nasıl Yapılır?

12.09.2014
168 kez görüntülendi

Tombak Sanatı Nedir? Tombak Sanatı Nasıl Yapılır?

Eski zamanlarda ortaya çıkmış ve günümüze ulaşmış birçok sanat bulunmaktadır.Tombak sanatı da bu sanatları içerisinde en önemlilerinden biridir.Bizde bu yazımızda sizin için tombak sanatını ve bu sanatın inceliklerini ele aldık.

Tombak Sanatı Nedir?  Tombak Sanatı Nasıl Yapılır?

Tombak sanatı Osmanlı dönemlerinde ortaya çıkmış ve böylece günümüze kadar ulaşmıştır.18. yüzyılda ortaya çıkan ve gelişen bu sanatın ortaya çıkmasının nedeni altın ve gümüşün çok pahalı olmasıdır.Maden sanatlarından biri olan tombak bu nedenle görünüş olarak altına benzetilmiştir.Kullanıldığı alanlar içinde dini,askeri ve mimari alanları gösterebiliriz.Bu şekilde ortaya çıkan tombak sanatı daha sonra vazo,kap gibi mimari süslemeler için kullanılmaya başlanmıştır.Bunu yanında tombak sanatı askeri malzemeler içinde kullanılmaktadır.

Osmanlı döneminde ortaya konan askeri malzemeler öncelikle müzelere konmuştur ve o dönemlerde bu sanat geleneksel sanatlar içinden en değerlisi olarak görülmüştür.Osmanlı sanatının da gelişmesine büyük olanak sağlayan tombak bu sayede avrupa sanatına da örnek teşkil etmeyi başarmıştır.

Yukarıda bu sanatın altın ve gümüşün pahalı olduğundan dolayı ortaya çıktığını söylemiştik.Tombak sanatının ortaya çıkış nedenlerinden bir tanesi de altın kullanımının o dönemlerde günah olarak değerlendirilmesiydi.Çünkü maddi ve gösteriş açısından baya iddialı olan altın ve gümüş nesneleri misafirler ile paylaşmak büyük görgüsüzlük sayılırdı.Bu problemi ortadan kaldırmak amacıyla tombak sanatı ortaya çıkmıştır.

Tombak altın ve civa karışımı ile oluşturulmuş bakır eşyalardır.Günümüzde bu sanatın damgalarda ve kitabelerde uygulandığını görebilmekteyiz.Osmanlıda hemen hemen her alanda kullanılan tombak sanatı Osmanlı mutfağında da kullanılmıştır.Fincanlar,tepsiler ve daha birçok araç tombak sanatı ile yapılmıştır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Tombak Sanatı Nedir? Tombak Sanatı Nasıl Yapılır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık