DOLAR: 3.53 TL
EURO: 3.96 TL

Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir? Nasıl Tercih Yapılmalıdır?

22.10.2014
33 kez görüntülendi

Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir? Nasıl Tercih Yapılmalıdır?

LYS sonuçlarının açıklandığı bugünlerde milyonlarca öğrenci üniversiteli olma heyecanını yaşıyor. Hayalindeki bölümü okumak, aile baskısı, “bir sene daha beklesem mi?” kaygısı… Hepsi bir araya geldiğinde “tercihler” içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Peki nasıl tercih yapılmalıdır? Tercih yaparken nelere dikkat edilmelidir? Üniversite adaylarına güzel bir rehber olacak yazımız. Beraber bir göz atalım.

Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Birçok genç  hayatının en önemli kararını vereceği viraja girdi. Önümüzdeki 15 günlük süreçte bir çok genç, üniversite hayatını geçireceği şehri, kalıcı arkadaşlıklarını kuracağı ortamını, mezun olduktan sonra yapacağı mesleği, ömrünü adayacağı iş hayatını ve belki müstakbel eşine karar verecek. Bu karar böylesine önemliyken bilinçsiz tercih yaparak heba olmasın kimsenin yılları. Tercih yaparken dikkat edilecek hususları maddeleyelim.

Aday, hangi alanda çalışmak istediğine karar vermeli. Sağlık sektörü düşünüyorsa kafasından “Acaba mühendislik mi yazsam?” düşüncesini çıkartmalı. Çünkü ikisi çok farklı alanlar.

Hangi sektörde çalışmak istediğine karar verdikten sonra o sektörü kapsayan meslekleri listelemeli. Örneğin otomotiv sektöründe çalışmak isteyen birisi, makina mühendisi, imalat mühendisi olabileceği gibi, elektrik, kontrol gibi mühendislikler de tercih edebilir.

Aile ve mahalle baskısına kulak asmamalı. Puanı çok iyi geldiyse, örneğin ilk 5000’e girmişse 25000 ile kapatmış bir bölümü yazmak istiyorsa, ideallerinin peşinden koşmalı. Çünkü TIP, Mühendislik,Hukuk gibi bölümler ve meslekler, başkaları istiyor diye okunacak bölümler, yapılacak meslekler değil, yalnızca kişinin kendi isteğiyle severek isteyerek yapacağı mesleklerdir. Bu konu çok önemlidir, kendi geleceğinize kendiniz karar verin, başkasının müdahale etmesine izin vermeyin.

Herkesin fikrini alın, tecrübelilerin söylediklerini önemseyin, imkanınız varsa bölümde okuyan veya meslekte çalışan kişilerle mutlaka görüşün. Kısacası çok dinleyin, herkesi dinleyin ama son kararı yine siz verin. Mutlaka gitmek istediğiniz bölüme gidip işsiz kalmış bir akrabanız, tanıdığınız olmuştur, kulak asmayın ama bariz bir şekilde işsizlik riski varsa da değerlendirin. Özele değil genele bakın.

Yazmayı düşündüğünüz bölümden birisini buldunuz. Ve size bölümün çok zor olduğunu söyledi, girenin çıkamadığını, 4 yılda bitirmenin imkansız olduğunu söyledi. Sizi bölümden soğutmasına izin vermeyin. Söylediklerini dikkate alın ama şu bir gerçek, üniversite okumak, lise okumaktan çok farklı. Elbet zor olacak. Kafanızdaki “Üniversiteye gidince yatarım, çalışmam artık ders” düşüncenizi derhal çıkarın. Zira bu düşünce bir çok üniversite öğrencisinin kabusu olmuş ve bir çok üniversite öğrencisi bu kabustan uyanamamıştır.

Son olarak, unutmayın ki tercih edeceğiniz bölümlerin puanlarını belirleyen hiçbir kurum yok, puanı yüksek yapan sadece taleplerdir. Ve talebin çok olması o bölümün size göre olması anlamına gelmez.

Tüm üniversite adaylarına başarılar diler, tercih döneminde kolaylıklar dileriz.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir? Nasıl Tercih Yapılmalıdır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık