DOLAR: 3.75 TL
EURO: 3.98 TL

Temizlik Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

21.08.2014
56 kez görüntülendi

Temizlik Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

“Temizlik hastalığı nedir? Temizlik hastalığının belirtileri nelerdir? Temizlik hastalığının tedavisi var mıdır?” gibi soruların yanıtlarını merak ediyorsanız yazımıza göz gezdirin.

Temizlik Hastalığı Nedir?

Temizlik hastalığı bir kişilik bozukluğudur. Bu rahatsızlıkta bitmek bilmez temizlik rituelleriyle temizlik bir takıntı haline gelmiştir.

Sürekli olarak el yıkanması, eşyaların ve kıyafetlerin tekrar tekrar yıkanması, boş zamanların büyük bir kısmının temizlik yapılarak değelendirilmesi temizlik hastalığına işarettir. 

Temizlik hastalığı genellikle kadınlarda görülmektedir. Yapılan araştırmalar genellikle eşleriyle araları iyi olmayan ev kadınlarında bu hastalığın oldukça yaygın olduğunu göstermektedir.

Temizlik Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • Dokunduğu her nesneden mikrop bulaşmış hissi, iğrenme
  • Banyo yapmanın yeterli olmadığı düşüncesi, defalarca banyo yapmak
  • Eskiyen eşyaların atılmayıp biriktirilmesi
  • Simetri ve düzen takıntısı
  • Cinsel ilişki sonrası hastalık bulaşmış hissi

Temizlik Hastalığına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Biyolojik, psikolojik ve çevresel etkenler hastalığa sebep olabilir. Örneğin ailesi çok titiz ve kuralcı olan bir çocukta saplantılı düşünceler gelişebilir ve hastalık belirtileri ortaya çıkabilir. Yakın bir dönemde yaşanan vefat, iflas, boşanma gibi durumlar da temizlik takıntısına sebep olabilir.

Temizlik Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

Tedaviye doktor ilk olarak temizlik hastalığının belirtisi olan davranışların yersiz davranışlar olduğunu belirterek başlar, hastalığın nasıl yenileceği konusunda hastaya bilgi verir. Toplamda 2 yıl süren dozlarda antidepresan alımı yapılabilir. Temizlik hastalığının fazla ilerlememiş olması iyileşme sürecini daha da hızlandıracaktır. Ancak hastalık ileri derecelerde ise iyileşme süreci aynı şekilde olmayabilir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık