DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Telefon Dinlemesinden Kurtulma Yolları Nelerdir?

04.04.2014
134 kez görüntülendi

Telefon Dinlemesinden Kurtulma Yolları Nelerdir?

Telefon dinlemesinden kurtulma yollarını kaleme aldık…

Dinleme Böceklerini Tespit Etmek

Ev ya da iş yerinde gizli kamera veya dinleme böceklerinin olup olmadığını anlamak için ilk önce bakkaldan bir tane soda alıyorsunuz ve onu afiyetle içtikten sonra yeşil renkte olan şişeyi alıp, evdeki yada iş yerindeki ışıkları kapattıktan sonra şişenin içine bakarak evi tarıyorsunuz. Eğer evde dinleme veya görüntü kaydedici varsa kızıl renkte dikey ışık çizgileri görürsünüz. Eğer bu ışık çizgileri yoksa rahat bir nefes alabilirsiniz..

 

Radyo Dalgası

Her türlü dinlemeye karşı radyo dalgalarını kulanmak… Konuşmalarınızın dinlenmesini engellemenin diğer bir yöntemi de radyo dalgalarını kullanmaktır. Bir radyo kanalında kısa dalga cızırtılı bir kanal açarak sesi kısın, bu sayede dinleme kaydına parazit oluşturarak konuşmalarınızın dinlemesini engeller.

Cep Telefon Dinlemeleri

Öncelikle size hediye edilen telefona çok dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü çok basit bir yöntem olan dinleme programı telefonunuza eklenmiş olabilir. Bundan kurtulmak için cep telefonunu güvenilir bir servise götürüp inceletmek, ya da ‘fabrika ayarlarına dön’ seçeneğini tercih ederek telefona format atmanız gerekiyor. Bu sayede yüklenen program silinmiş olacaktır.

Faturalarınızı Kontrol Edin

Eğer daha ileri seviyede dinleme yöntemiyle karşı karşıya kaldığınıza inanıyorsanız, yapmanız gereken ayrıntılı faturanızı incelemek olacaktır. Casus yazılım varsa, telefon kullanılmaya başladığında kaynağa istem dışı mesaj gönderir. Bu nedenle faturanızda sizin bilmediğiniz SMS görürseniz, telefonunuzda casus yazılım bulunma ihtimali yüksektir.

Müzik Dinletin!

Cep telefonu sadece ses aktardığı için, ortamda müzik yayını olması dinlemeleri engeller. Cep telefonunuzu aktif durumdaki bir mp3 çalarla birlikte bir çantaya koyarsanız karşı tarafa sadece müzik yayını gider. Ortamdaki sesleri telefon algılayamaz. Aynı şekilde telefonunuzu bir müzik seti ya da radyonun yanına koyarak, ortamdaki görüşmelerin dinlenmesini engelleyebilirsiniz.

Telefonu Kapatmak

Cep telefonunun, tamamen kapalıyken dinlenmesi mümkün değil. Bunun için telefonun enerjisinin tam olarak kesik olması lazım. Telefonun pilinin çıkarılması da kullanılan yöntemlerden biri. Bu nedenle telefonun bataryasını ve sim kartını çıkartmak gerekiyor.

E-Posta

MSN üzerinden ya da elektronik postayla gelen güvenmediğiniz mesajları açmayın. Tüm yazışmalarınız bu mesajla takip edilebilir. Cep telefonlarınızdaki konuşmalarınızı kriptolayan sistemler mevcut, ancak Türkiye’de yaygın olarak satılmıyor. Google’den fotoğraf indirmelerinde fotoğrafın içeriğine yerleştirilen virüs bilgisayarınıza yerleşir ve tüm bilgileriniz karşı tarafa iletir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık