DOLAR: 3.53 TL
EURO: 3.96 TL

Teknoloji Markalarının İsimlerinin Anlamı Nedir?

24.10.2014
49 kez görüntülendi

Teknoloji Markalarının İsimlerinin Anlamı Nedir?

“Teknoloji Markalarının İsimlerinin Anlamı Nedir?, Sony-Asus-Nokia-HP-LG-Apple Markaları İsimlerini Nereden Almışlardır? sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Sony

1964 yılında Japonya’da kurulan Sony, ilk olarak, “Totsuko” adıyla piyasaya çıktı. Fakat dünyaya yayılma hedefi bulunan şirketin Amerika’da isminin söylenmesinin zor olduğunu farketmesi üzerine, Latincede “ses ile ilgili” anlamına gelen “sonic” kelimesinden “Sony” ismini türetti.

Asus

1990 yılında kurulan Tayvanlı Asus şirketi ise, adını, Yunan mitolojisinde kanatlı bir tür at olan Pegasus’tan aldı. Asus’un kurucuları, Pegasus’u; gücü, yaratıcılığı ve saflığı temsil etmesi nedeniyle seçtiklerini belirtiyor. Kalıcılık ve orjinallik hedefleyen şirketin kurucularından Jonney Shih’in açıklamasına göre, marka adının “A” ile başlaması; bilinirlilik açısından daha doğru bulunmuş.

Nokia

1992 yılında popüler olan Nokia, adını 1865 yılında faaliyet gösterdiği Finlandiya’daki Nokianvirta nehri kıyısında yer alan Nokia kasabasından alıyor.

LG

P1947 yılında Lak-Hui adıyla kurulan Koreli şirket, 1958 yılında Koreli Goldstar şirketi ile birleşmiş ve her iki şirketin baş harflerinin birleşiminden LG markasını oluşturmuş.

Apple

Steve Jobs, yeni kurduğu bu markanın, telefon rehberlerinde o dönem rakibi olabilecek tek marka olan Atari isminden daha önce yer almasını istemiş ve şirketi için “Apple” adını uygun bulmuş. Ayrıca Jobs’ın, bir dönem çalıştığı Oregon elma çiftliği ile ilgili pek çok güzel anıya sahip olması da, şirket adının “Apple (Elma)” olmasındaki önemli etkenlerden.

HP

1939 yılında Palo Alto’da bir garajda kurulan HP şirketi ise ismini, kurucuları Bill Hewlett ile David Packard’ın soyadlarından alıyor.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık