DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.04 TL

Tax Free Nedir? Nasıl Alınır? Ne İşe Yarar?

06.04.2014
395 kez görüntülendi

Tax Free Nedir? Nasıl Alınır? Ne İşe Yarar?

Ülkeler arası vergilendirme farklılıklarından dolayı, yurtdışı alışverişlerimizin vergilerini geri almamız mümkün. Bu mümkünlük eğer bazı küçük ayrıntıları atlamazsak aldığımız ürünün vergisini hemen hemen tam olarak geri almamızı sağlar. Ülkeye döndüğünüzde havaalanında Tax Free ibraz etmeniz gereklidir. Şimdi bilinçli tüketici olarak yurtdışı alışverişlerinizde vergi iadesi almak istiyorsanız bu yazımızı yani Tax Free’nin detaylarını öğrenmelisiniz.. Buyrun yazımıza…

Tax free alışveriş nedir…

Türkiye’de ikamet etmeyen yolcuların satın alarak Türkiye dışına götürdükleri malların teslimi anında Katma Değer Vergisi tahsil edilir. Ancak gümrükten malın çıkışı anında fatura veya belgenin ibrazında tahsil edilen Katma Değer Vergisi iade olunur.KDV uygulanan ülkelerde ‘’TAX FREE’’ adı altında tatbik edilen bu yöntem , yurt dışında yaşayanların ülke içinde aldıkları hediyelik eşya ve sair malların vergiden arındırılmasını amaçlamaktadır.Bu şekilde oluşan ve ihraç etkisi yapan bu mal hareketinde KDV ‘den arındırma işlemi uygulanır.

Aynı zamanda “Tax Free / Tax Refund” tatilci için bir mutluluk kaynağıdır. Yurtdışında yaptığınız alışveriş miktarına göre bir para iadesi alırsınız ve o aldığınız tutar 20 Euro bile olsa içinizde bir mutluluk oluşturur.

Vergi iadesi için yapılması gerekenler nelerdir, ne kadar iade alınır?

Öncelikle ne kadar iade alınabileceği her ülkede farklılık gösterebilir. Ayrıca aldığınız ürünlerdeki KDV oranı da tabii ki iade tutarını etkilemektedir. Genellikle elektronik ürünlerde yüksek olan KDV, giyim vs. tarzı ürünlerde daha düşük olabilmektedir. Ortalama olarak ürünlerin etiket fiyatlarının %10 u mertebesinde iade alınabilmektedir. Tabii satın alınan her ürün için iade almak mümkün değil. Örneğin hizmet ile alakalı harcamalar (Otel konaklaması, ulaşım giderleri gibi) ile yemek yiyecek ve içecek gibi harcamalar için Tax Refund alınamıyor.
Vergi iadesi alabilmek için satın aldığınız ürünlerin ödemesini yaparken Tax Free’den yararlanmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. Bu durumda mağaza görevlisi Tax Free Formu hazırlar. Bazen ev adresinize kadar doldurtuyorlar, bazen sadece fatura tutarı ve iade tutarını doldurup kalanını size bırakıyorlar. Bu arada her mağazada bu olay olmayabiliyor, olanlarda genelde kapı girişlerinde Global Blue vs.  gibi Tax Free hizmetleri veren şirketlerin etiketleri oluyor. Etiket yok ise alışveriş öncesi görevlilere sorulabilir olup olmadığı. Bir de bazı mağazalarda bir minimum tutar belirlenmiş olabiliyor. Yani ancak bir seferde mesela 80 Euro ve üzeri alışveriş yaparsanız Tax Free formu doldurtuyorlar. Tatiliniz süresince bu formları biriktiriyorsunuz ve en son, ülkeden ayrılacağınız yerde (genellikle havaalanında yani) Tax Free noktalarından vergi iadenizi alıyorsunuz. Biz yine de daha ayrıntılı nasıl tax free iadesi alırız bakalım…

Tax free nasıl alınır?

Para iadesi alabilmenin bir çok yolu var: İadenin gümrükten çıkarken alınması, iadenin gümrük çıkışından sonra alınması, iadenin elden verilmesi, iadenin avans olarak ödenmesi gibi. Hepsini yazarsak yazı sıkıcı bir hale dönüşebilir. Bu yüzden en çok tercih edilen 2 yöntemden bahsedeceğim.

  1. Birinci yöntem önce gümrük sonra global refund office. Bulunduğunuz ülkeden çıkış sırasında (hava alanı vb.) vergi iadesi almak istediğiniz ürünlerin fatura nüshaları ve mağazada doldurduğunuz tax-free formu o ülkenin gümrük kapılarında görevli bulunan gümrük memurlarına onaylatmak zorundasınız. Onaylama işlemi esnasında gümrük memuru satın aldığınız malzemeleri görmek isteyebilir. Bu yüzden ilgili ürünler mutlaka yanınızda bulunmalı. Damgalattığınız formu Global Refund Office’e götürüp paranızı alabilirsiniz. Aldığınız rakam fatura miktarına ve uygulanan vergiye göre değişiyor tabiki. Örnek vermek gerekirse Almanya’dan alınan 629€’luk iPhone için 71€ geri ödeme alacaksınız.
  2. İkinci yöntem önce global refund office sonra gümrük. Alışveriş yapıp tax free formunu mağazada doldurduktan formla birlikte size en yakın global refund office’e gidip kredi kartı bilgilerinizi vermeniz gerekiyor. Onlar da size bir taahütname imzalatıyorlar ve paranızı kartınıza iade ediyorlar. Ancak imzaladığınız taahhütnameye  göre gümrükte imzalatmak zorunda olduğunuz damgalı form 1 ay içinde onlara ulaşmalı. Eğer ulaşmazsa kredi kartınıza iade ettikleri parayı geri çekiyorlar. Global Refund Office’ler özellikle alışveriş merkezlerinde veya merkezi yerlerde oldukları için bir çok turist bu yöntemi izliyor.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık