DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

TASARIMCI OLUNUR MU DOĞULUR MU?

30.04.2014
90 kez görüntülendi

TASARIMCI OLUNUR MU DOĞULUR MU?

Moda; öylesine ışıltılı  bir dünya ki, dışarıdan bakan çoğu kişi bu göz kamaştırıcı ve şaşaalı dünyanın içine girmek; renklerin, desenlerin büyüsüne kapılmak, hayallerini, farklılıklarını özgürce yaşamak tüm bunanların yanında şöhret, imaj, güç ve sonuç  olarak da paranın getirdiği o lüks hayatın sahibi olmak istiyor.  

Ama moda dünyasının içinde yer edinebilmek, hele ki bu gerçek üstü dünyanın başrolünü paylaşan tasarımcılardan biri olabilmek, dışarıdan görüldüğü kadar kolay değil. Her meslekte olduğu gibi ayrıntılar bu meslete de geçerlidir.

Ama, bu renkli dünyanın içine “moda tasarımcısı “ olarak girmeye karalıysanız o zaman “ Nasıl moda tasarımcısı olunur ? ” sorusunun cevabını öğrenmekle ilk adımı atabilirsiniz .

ÖNCELİKLE MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLERİ BİLELİM…

Moda Tasarımcısı olmak isteyenlerin,
-Sanata ve modaya ilgili, yeniliğe açık,
-Yaratıcı, hayal gücü zengin, estetiğe önem veren,
-Çeşitli modeller tasarlayabilen ve tasarladığını koleksiyon haline getirebilen,
-Cisimlerin birbirine göre değişik durumlarını zihinde canlandırabilen,
-Tasarımlarını teknik ve artistik çizimlerle ifade edebilen,
-Dikkatini yoğunlaştırabilen ve ayrıntıları görebilen,
-Renk algısı yüksek,
-Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,
-İkna kabiliyeti yüksek, insanlarla iyi iletişim kurabilen, 
kimseler olması gerekir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Moda Tasarımı veya Moda ve Tekstil Tasarımı bölümünü bitiren kişiler hazır giyim ve ısmarlama giyim, giyim aksesuarı üzerine çalışan işletmelerde (tekstil, deri, triko…), model hazırlama, kalıp hazırlama, üretim, pazarlama ve kalite kontrol birimlerinde görev alabilirler, Ar-Ge(ürün geliştirme) çalışmalarını yürütebilirler.. Yine çeşitli işletmelerde endüstriyel tasarım, tekstil tasarım, grafik tasarımcısı olarak da çalışabilirler.

Ülkemizin tekstil sektöründeki gelişmişliği oranında dünya pazarlarında pay sahibi olmayışı kendine özgü marka ve modeller yaratamamasının sonucudur. Bu alanda yetişmiş elemanların çoğalması, moda dünyasında daha fazla ulusal markanın doğmasına neden olacak, dolayısı ile Türk Moda ve Tekstil Sanayinin daha da gelişmesine ve bu alanda istihdamın artmasına katkı sağlayacaktır.

Giyim ve aksesuarların ilk çağlardan beri insanların yaşantısında önemli yer alması ve sürekli kendini yenileyen bir alan olması, insanların ekonomik durumlarına paralel olarak modaya daha fazla ilgi duymaları mesleğin geleceğinin de iyi olacağını göstermektedir.
İstemesi durumunda sanatsal ve daha yaratıcı çalışmalarını oluşturmak için kendi işyerini de açabilir.

Kamu kurumlarında çalışma alanı neredeyse yok gibidir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık