DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Taksim Meydanının Adı Nereden Geliyor?

30.04.2014
122 kez görüntülendi

Taksim Meydanının Adı Nereden Geliyor?

Taksim Meydanıİstanbul‘un Beyoğlu ilçesinde yer alan ve İstanbul kentinin en ünlü noktalarından biri olan meydan. Çevresindeki lokanta, mağaza, eğlence yerleri ve otelellerle İstanbul’un en büyük turistik çekim merkezinden biridir. Cumhuriyet Döneminde bir meydan haline gelmiş olan Taksim Meydanı, pek çok siyasi ve toplumsal olaya da evsahipliği yapmıştır. Meydandaki trafiği kısmen yer altına indiren Taksim Yayalaştırma Projesi, 2013 yılında tamamlanmıştır. Bakalım bu Taksim meydanına niçin taksim demişiz…

 

Taksim Meydanının ismi nereden geliyor?

Taksim meydanı 1600lü yıllarda mezarlık olarak kullanılıyordu.

Bu mezarlıkların olduğu bölgeye Beyoğlu ve Galata semtlerinin su sorununu çözmek için maksem inşa edildi.

Maksem; gelen suyu çevredeki çeşmelere ve diğer yerlere dağıtılan yani taksim edilen su depolarıdır.

Bundan dolayı da bölgenin ismi taksim olarak anıldı.

Zamanla mezarlıklar yok oldu ve bölge bugünkü bildiğimiz taksim meydanı halini aldı.

Taksimde bulunan maksem şu anda sanat müzesi olarak kullanılıyor.

Son olarak da taksim meydanının toplumsal öneminden bahsedelim…

Taksim Meydanı, Cumhuriyet’in ilk dönemlerinde, özellikle 1928’de Cumhuriyet Anıtı’nın açılışından sonra,Sultanahmet ve Beyazıt meydanlarının kamusal işlevlerini yüklenerek, yeni rejimin bir simgesi olarak görüldü.Cumhuriyet Anıtı çevresinde yapılan törenler, çelenk konulmaları, daha sonra eski kışla yerine 1940’ta düzenlenen İnönü Gezisi’nin (daha sonra Taksim Gezisi) kenarına yerleştirilen tribünler önündeki geçit resimleri ve gece, anıtın etrafına renkli ampullerden çevrilen ışık hatları ile tarihi su tesisinin duvarına yaptırılan modern dekorların renkli ışıkları içerisinden akıtılan suların parıldıyan çağıltılar, 25-30 yıl boyunca, şehir halkının görmeye akın ettiği güzellikler ve ulusal övünç tabloları oluşturmuştur.

İstanbul’un çok kalabalıklaştığı 1960’lı yıllardan itibaren, Taksim Meydanı Cumhuriyetin ilk yıllarındaki temiz ve seçkin görünümünden çok kayıplar vermiş, politik çalkantıların buhranlı görüntüsü, kalabalık ve olaylı mitingler, tarihte ilk kez bu meydanda görünür olmuştur.

Bunların en trajik olanı, miting için toplanan yoğun kalabalığa, birçok yerden ateş açılması sonucunda çıkan panikte çok sayıda kişinin hayatının kaybettiği, 1 Mayıs 1977’dir. 1 Mayıs 1977 tarihinde İşçi Bayramı’nı kutlamak üzere Türkiye’nin çeşitli illerden İstanbul’a gelen yaklaşık 500 bin kişi DİSK’in önderliğinde Taksim Meydanı’nda düzenlenen mitinge katıldı. Akşam saatlerine doğru alanın çevresindeki birkaç noktadan açılan ateş sırasında çıkan panikte 28 kişi ezilme ya da boğulma nedeniyle, 5 kişi vurulma nedeniyle, 1 kişi de panzer altında kalarak yaşamını yitirdi, yaklaşık 130 kişi de yaralandı. 34 kişinin yaşamını yitirdiği o gün tarihe “Kanlı 1 Mayıs” olarak geçti.

Meydan bu kanlı olaydan ancak 32 yıl sonra, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın resmi tatil ilan edildiği 2009 yılından itibaren 1 Mayıs kutlamalarına açıldı.

2013 yılının mayıs-haziran aylarında, Taksim Yayalaştırma Projesi çerçevesinde, Taksim Gezi Parkı’na İstanbul 6’ncı İdare Mahkemesi ve 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararı  olduğu halde Topçu Kışlası’nı imar izni olmadan yeniden inşa edilmesini engellemek için başlayan eylemler kısa sürede İstanbul ve Türkiye’ye yayıldı.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık