DOLAR: 3.52 TL
EURO: 3.95 TL

Taksi Plakası Nasıl Kiralanır?

16.05.2014
1.738 kez görüntülendi

Taksi Plakası Nasıl Kiralanır?

Günümüzde önemli bir ticari yatırım olarak gözüken taksi plakası kiralama konusunda bilgilendirici bir yazı…

Taksi Plakasına Yatırım

Özelilkle de kalabalık nüfusa sahip il ve ilçelerimizde günlük talebin daha fazla olması nedeni ile taksicilik son derece tercih edilen bir meslek haline gelmiştir. Ancak pek çok kişinin bu mesleği yapmadan sadece plakaya yatırım yapmaları yani sürekli olarak plaka satın almaları ne yazık ki başta İstanbul olmak üzere büyük illerimizde plaka satın almayı zorlaştırmaktadır. Taksi plakalarının astronomik fiyatlara ulaşması bu işi yapmak isteyen ancak plaka satın alacak kadar nakit paraya sahip olmayan kişilerin satın alma yerine kiralama işlemlerini tercih etmesine neden olmaktadır. Peki taksi plakası nasıl kiralanır?

Taksi Plakası Kiralarken Dikkat Edin

Ticari taksi plakası kiralamak isterseniz yapmanız gereken tek şey internet üzerinden verilen ilanları takip etmektir. Güvenilir internet siteleri üzerinden verilen kiralık taksi plakası ilanlarını inceleyerek fiyat olarak size en uygun olanı seçebilirsiniz. Ancak kiralama şartlarını kesinlikle iyi bir şekilde inceledikten sonra karar vermeniz haklarınızı korumak adına son derece önemlidir. Ayrıca ticari plaka kiralayacağınız internet sitesini de çok iyi seçmeniz gerekir. Bunun için sitenin kendi tanıtımını yaptığı alanı incelemeniz yeterli olacaktır. Firma bu sektörde ne kadar uzun zamandır yer alıyorsa o kadar güvenilir demektir. Yine sadece internet üzerinden hizmet veren firmalardan yaşanacak anlaşmazlıklarda muhattap bulamama riskine karşı uzak durmanız faydalı olacaktır. Şubeleri olan ve merkezi bir binaya sahip olan firmaların internet siteleri her zaman için daha güvenlidir.
Kendiniz için uygun olan taksi plakasını belirledikten sonra telefon numaralarından iletişime geçerek plakayı kiralamak için gereken işlemlere başlayabilirsiniz. Sözlü olarak anlaşmaya vardıktan sonra sıra bu anlaşmayı yazılı bir metne dökmeye gelir. Taksi plakası kiralama sözleşmesi hem plaka sahibinin hem de plakayı kiralayan kişinin haklarını korumak için yapılan özel bir sözleşmedir. Bu sözleşmede kiralama şartları, kiralama süresi ve kiralama bedelinin yanı sıra varsa özel şartlar yer alır. Kiralama sözleşmesi yapılmadan kesinlikle her iki tarafta söze dayalı bir işlem yapmamalıdır. Yani sözleşme imzalanmadan kiralayan kişinin para ödemesi  ya da kiraya veren kişinin plakayı teslim etmesi sonrasında büyük anlaşmazlıklara neden olabilir.

Ticari Taksi Plakası Kiralama

Taksi plakası fiyatlarının özellikle de sadece taksicilik yapmak için plaka almak isteyen kişilerin karşılayabileceği tutarların çok daha üstüne çıkması pek çok kişinin artık ticari taksi plakası almak yerine kiralamasına neden olmaktadır. Özellikle de yatırım amaçlı plaka alan kişiler aldıkları bu plakaları kiralamayı tercih etmektedir. Ticari taksi plakası kiralarken dikkat edilmesi gereken en önemli konu karşılıklı olarak iki tarafında kendi haklarını koruması adına taksi plakası kiralama sözleşmesi yapmasıdır. Taksi kiralamalarında yapılan bu sözleşme kiralama ücretinin ve kiralama sürelerinin detayları ile yer aldığı özel bir sözleşmedir ve karşılıklı olarak hem plaka sahibi hem de plakayı kiralamak isteyen kişi tarafından imzalandığı için tarafları bağlayıcı bir özelliği bulunmaktadır.
Bu sözleşme matbu bir sözleşme olup internet üzerinden bile indirilebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta sözleşmeye eklenmek istenen özel maddeler var ise yazılı olarak bu maddelerin de eklenmesi ve imza atılırken bu sözleşmelerinde dahil edilmesidir. Ayrıca sözleşmenin geçerliliğini arttırmak adına noter onaylı olarak imza altına alınması da önemlidir. Ancak noter masrafı ödemek istemeyen kişiler ticari taksi kiralama sözleşmesini iki şahit huzurunda imzalar ve şahitlerin de sözleşmeyi imzalayarak şahitliklerini belirtmelerini sağlarlarsa yine sözleşmeleri herhangi bir anlaşmazlık halinde bağlayıcı olmasını sağlayacaklardır.

Kiralama Sözleşmesi Doldururken Dikkat Edilecekler

Taksi plakası kiralama sözleşmesi yapmak için indirdiğiniz sözleşmenin üzerinde yer alan bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız, metni okuduktan sonra eklemeniz gereken özel şartlar bulunuyorsa bunları ilave etmeniz, daha sonrasında sözleşmenin son halini okuyarak noter huzurunda imzalamanız ya da en az iki şahit huzurunda imzalayarak şahitlerinde imzalarını almanız yeterlidir. Taksi plakası kiralama fiyatları her ilde farklılıklar gösterirken en pahalı kira bedeli 5 bin lira civarı ile İstanbul’da alınmaktadır. Kiralama ücretleri taksi plakasının fiyatına göre belirlenirken plakanın pahalı olduğu illerde kiralarda buna paralel olarak yükselmektedir. Eğer gerçek mesleğiniz taksicilik ise ve kendinize göre bir müşteri çevreniz bulunuyorsa ya da yüksek kapasite ile çalışan bir taksi durağı için üyelik imkanınız bulunuyorsa plaka kiralamak size iyi para kazandırabilecek karlı bir iştir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık