DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Suşi Nedir? Suşi Tarihi Nedir?

21.03.2014
364 kez görüntülendi

Suşi Nedir? Suşi Tarihi Nedir?

Dünyamız küreselleştikçe yemek kültürlerimiz de beraberinde küreselleşiyor. Her türlü dünya mutfağını dünyanın her yerinde bulmak kolay artık. Bu yazımızda ise Japon mutfafına ait olan bir yemeğin tarihinden bahsedeceğiz. Suşi, bir Japon mutfağı yemeğidir; pirinç sirkesi ve şeker ile tatlandırılmış haşlanmış pirinç (şari) üstüne veya içine balık, diğer deniz ürünleri veya sebze gibi malzemeler (neta) konarak servis edilir. Tek başına dilimlenerek servis edilen çiğ balığa saşimi denir. Suşinin nasıl ortaya çıktığını merak ediyor musunuz?  Buyrun okuyun yazımızı…

suşi

Kökeni Güneydoğu Asya

Bugün suşi olarak adlandırdığımız yiyeceğin doğum yerinin Güneydoğu Asya olduğu biliniyor. M.S. ikinci yüzyılda, buzdolabı olmadığı için et ve balığın tazeliğini uzun süre korumak ihtiyacından doğan bir yöntem bu efsane lezzetin ortaya çıkmasını sağlamış. Güneydoğu Asyalılar eti ya da balığı tuzlayıp tazeliğini koruması için pirince sararak birkaç ay mayalanması için bekletiyorlardı. Bu işlemin ardından etin daha uzun süre muhafaza edilebilmesi mümkün oluyordu. Yeterli zaman geçtiğinde ise pirinci temizleyip eti tüketiyorlardı.

Japonya’daki yolculuğu

Bu yöntem daha sonra balığın temel gıda olduğu iki bölgeye, Çin’e ve ardından da Japonya’ya yayıldı. Japonlar pirince sarılı balığı kendi yerel içecekleri ola sake ya da diğer bir adıyla pirinç şarabı ile fermente ediyorlardı. Yaklaşık on asır sonra insanlar fermantasyon sürecini desteklemesi için suşiye sirke eklemeye başladılar. Böylece etin hazır olması için eski yöntemde olduğu gibi aylarca beklemek durumunu ortadan kaldırdılar.

1800’lü yıllara gelindiğinde şefler suşi hazırlarken çiğ balık kullanmaya başladılar; bu yöntem günümüzde de pek çok suşi restoranında bulunabilen daha Edo tarzı suşi olarak biliniyor. Yaklaşık yüz yıl kadar sonra ise Tokyo’da küçük yiyecek tezgahlarının yaygınlaşmasıyla çiğ balığın şekilli pirinç üstüne yerleştirildiği nigiri suşi ortaya çıktı. İkinci Dünya Savaşı sonrasında balık satışında sokak tezgahlarının kullanımı hijyenik koşullar nedeniyle azaldı; ama nigiri tarzı şuşi yok olmadı.

Evrensel bir lezzet

Günümüzde dünya çapında bir yiyecek olan suşinin pek çok farklı alternatifi mevcut; et, deniz mahsulleri, pirinç ve yosun yaprakları dışında suşi yapımında yumurta, peynir, sebze, meyve gibi farklı malzemeler de kullanılıyor. Hem içindeki malzemeler hem de sunumuyla mutfak kültüründe yaratıcılığın sembolü olan suşi, düşük yağ içermesinin yanı sıra protein ve omega-3 yağ asitleri açısından zengin oluşuyla sağlıklı bir yiyecek olarak da kabul ediliyor.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık