DOLAR: 3.91 TL
EURO: 4.82 TL

Süper Ay Nedir? Ne Zaman Görülür? Dünyaya Nasıl Etki Eder?

09.08.2014
365 kez görüntülendi

Süper Ay Nedir? Ne Zaman Görülür? Dünyaya Nasıl Etki Eder?

“Süper Ay Nedir? Hangi Durumda Meydana Gelir? Süper Ay Ne Zaman Görülür, Dünyaya Nasıl Etki Eder?” gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Süper Ay Nedir? Ne Zaman Görülür?

Ay, dünyamızın etrafında çeşitli uzaklıklarda dönmektedir. Bazı günler dünyaya daha uzak geçerken, bazı günlerde ise daha yakın geçmektedir. Ayın dünyaya yakın geçtiği zamanlar her zaman dolunay haline denk gelmeyebilir, kimi zaman hilal ay haline, ilk dördün, son dördün hallerine denk gelebilir. Fakat Ay ne zaman ki dünyaya yakın geçer ve o zamanki hali de dolunay olursa, işte bu duruma dolunay hali denmektedir.

Ay’ın dünyaya uzaklığı elips şeklindeki yörüngesi yüzünden 357 bin kilometre ile 406 bin kilometre arasında sürekli değişir. Bir yılda yaklaşık olarak 5 defa ay dünyaya en yakın mesafesine geçer. Hem dolunay hem de çok yakın olduğu zamanlar ise senede bir görülür.

Ay, 357 bin kilometre uzaklıktan geçtiği zaman dolunay halinde ise, her zamanki parlaklığından %30 daha parlak ve %14-%16 daha büyük görünür. Fotoğrafçılar ve doğa hayranları için bu eşsiz manzara ve kimi yerlerde oluşturduğu yakamoz, senede bir kere de olsa kaçırılmamaması gereken bir doğa olayıdır.

Süper Ay Dünyaya Nasıl Etki Eder?

Bir çok uzman, bu konu üzerine yıllarca araştırmalar yapmıştır. Fakat süper ay oluşumunun dünya üzerinde önemli bir etki meydana getirdiği gözlemlenememiştir. Dünya ve ay arasında maddesel çekim kuvveti her zaman vardır ve bu kuvvet uzaklıkla değişmektedir. Fakat maksimum ve minimum uzaklık arasındaki fark, dünya üzerinde ciddi bir etki bırakmaya izin veremeyecek kadar küçüktür. Ayın bu hareketinin dünyada meydana getirdiği en büyük etki deniz seviyesindeki 15 cm’yi bulan yükselmelerdir. Ki bu yükselme de genele vurulduğunda %2 gibi ufak bir rakamı işaret eder.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Süper Ay Nedir? Ne Zaman Görülür? Dünyaya Nasıl Etki Eder? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık