DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Suda Kalan Parmaklar Neden Buruşur?

04.07.2014
368 kez görüntülendi

Suda Kalan Parmaklar Neden Buruşur?

Uzun süre suda kalan parmakların buruştuğunu herkes farkındadır. Banyodan çıkınca veya uzun süre denizde durulduysa denizden çıkınca parmaklarımızın buruştuğunu fark ederiz. Peki ya nedir bunun sebebi? İşte cevap.

Suda Kalan Parmaklar Neden Buruşur?

İnsan vücudu kıllar ile kaplıdır. Vücudumuzdaki kıllardan bir kısmı daha belirginken kimileri de görünmeyecek kadar küçük ve azdır. Vücudumuzun bazı bölgelerinde hiç kıl ve tüy bulunmaz. Tüy ve kılların diplerinde yağ bezleri bulunmaktadır ve bu bezlerde üretilen yağ, suyun derinin altına geçmesini engeller. Yağ keratin tabakası ismi verilen bir tabaka oluşturur. Bu tabaka sayesinde suyun da etkisiyle deri yumuşak kalır. Kıl veya tüy bulunmayan vücut bölgelerinde, örneğin avuç içi, ayak tabanı, parmak ucu gibi bölgelerde keratin tabakası da yoktur. Ve bu bölgelerde su direkt olarak derinin altına geçer. Bu esnada biyolojik terim ile osmos olayı meydana gelir. Yani su az yoğun ortamdan çok yoğun ortama geçmek ister. Bir başka deyişle deriye girmeye çalışır. Deriye girdiğinde de su için ayrılan alan büyür. Deri bu alanı yaratabilmek için genleşir.  Deri de bu olay sonucu gözle görülür bir genleşme, dolayısıyla eğilip bükülme yaşar. Parmak uçları, ayak tabanları vb. bölgelerin buruşmasının sebebi de budur.

Ellerdeki Keratin

Ellerde aslında istisna olarak kıl tüy olmamasına rağmen keratin tabaka bulunmaktadır. Fakat eller her gün kullanıldığı ve gün içerisinde sık sık yıkandığı için sürtünme dolayısıyla keratin tabaka giderek azalmış ve kaybolmuştur. Kaybolan keratin tabakası nedeniyle de deri içeriye su alıp buruşmaktadır.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Suda Kalan Parmaklar Neden Buruşur?, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Suda Kalan Parmaklar Neden Buruşur? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık