DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Srebrenitsa Katliamı Nedir? Srebrenitsa Katliamını Kim Yapmıştır?

15.07.2014
81 kez görüntülendi

Srebrenitsa Katliamı Nedir? Srebrenitsa Katliamını Kim Yapmıştır?

“Srebrenitsa Katliamı Nedir? Srebrenitsa Katliamını Kim, Neden Yapmıştır? Srebrenitsa Katliamı Ne Zamandır? Srebrenitsa Nerededir? sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Srebrenitsa Katliamı Nedir?

Srebrenitsa Katliamı, 1991-1995 yılları arasında Yugoslavya iç savaşında Srpska Cumhuriyeti Ordusu‘nun Srebrenitsa’ya karşı giriştiği Krivaya ’95 Harekatı sırasında yaşanan ve kayıtlara geçtiği kadarıyla 8372 Boşnak‘ın Bosna-Hersek’in Srebrenitsa şehrinde general Ratko Mladiç komutasındaki ağır silahlarla donatılmış  Sırp ordusu tarafından toplu şekilde öldürülmesidir.

Srebrenitsa katliamı 2. Dünya savaşından günümüze kadar olan süreçte Avrupa’da meydana gelen ve tek seferde en çok sayıda toplu sivilin katledildiği olaydır. Ayrıca Avrupa’da hukuki anlamda da belgelenen ilk soykırım olması, katliamın ne kadar çarpıcı boyutta olduğunu kanıtlar niteliktedir.

25000 kişinin ikamet ettiği Srebrenitsa şehrinin nüfusu diğer şehirlerden gelen sığınmacılarla birlikte 60000’i aşmıştır. Bu kadar nüfusu savaş şartlarında besleyemeyen Srebrenitsa’da açlık ve hastalıklar baş göstermeye başladı. Müslümanların elindeki silahlar BM Barış Gücü tarafından koruma gerekçesiyle toplandı. Ratko Mladiç yönetimindeki Sırp ordusunun Srebrenitsa’ya olan saldırılarını sıklaştırmasıyla birlikte, müslümanlar da toplanan silahları geri alabilmek için başvuruda bulunmuşlardır. Fakat bu başvuru sorumlu Hollanda komutanı Thom Karremans tarafından reddedildi. BM yalnızca iki F16’yı kent üzerinde bir uçuş yaptırmakla yetindi, fakat bu da katliama engel olmadı. 11 Temmuz tarihinde katliam yaşandı. Kadın, çocuk, yaşlı demeden öldürülen müslümanlar, tarihin en utanç verici anlarından bir tanesinde başrolü oynuyorlardı. Binlerce kadına tecavüz edildi, binlerce çocuk öldürüldü.

Tarihin bu kanlı ve kara günü için Bosna’da hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı dileriz..

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık