DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Sopalı Seçim Nedir? Sopalı Seçimde Neler Yaşandı?

06.04.2014
132 kez görüntülendi

Sopalı Seçim Nedir? Sopalı Seçimde Neler Yaşandı?

1908 Meşrutiyet devrimini gerçekleştiren İttihat ve Terakki Cemiyetinin muhalefete tahammülsüz siyaseti ve yönetimdeki başarısızlığı  cemiyete karşı büyük bir muhalefetin oluşmasına sebep olmuştu. 1911 yılının sonlarında İttihat ve Terakki karşıtı muhalefet güç birliğine giderek Hürriyet ve İtilaf Fırkası adıyla yeni bir parti kurarak mücadeleye girişti. Aralık ayındaki İstanbul Ara Seçimlerine giren Hürriyet ve İtilaf Fırkası bu seçimi kazanarak önemli bir başarı elde etti. Bu arada Mecliste de İttihat ve Terakkiye karşı muhalefet güçlenmeye başlamıştı. Gelişmelerden kaygı duyan İttihat ve Terakki Fırkası ise meclisin yenilenmesi için Anayasanın 35.maddesinde bir düzenlemeyi gündeme getirdi. Madde Meclisi Mebusan tarafından kabul edimemiş olsa da Sultan Mehmet Reşad Anayasanın 7.Maddesine göre üç ay içerisinde yeni seçimlerin yapılması şartıyla meclisi feshetti. Böylece İttihat ve Terakki siyaseten istediğini elde etmiş oldu. Devlet kurumlarına hakim durumda olan İttihat ve Terakkinin muhalefeti tasfiyesinin önünde engel kalmamıştı.

baslik

 

1912 yılı Meclisi Mebusan seçimi ile Osmanlı toplumu gerçek anlamda bir seçim mücadelesine tanıklık etti. Seçim atmosferine giren ülkede her iki parti de propaganda faaliyetlerine büyük önem verdi. Her iki parti de heyetler kurarak, Anadolu’nun muhtelif yerlerine propagandacılar göndererek halkı seçimler konusunda aydınlatıyor ve  kendi partilerine oy vermelerini istiyordu. İttihat ve Terakki İstanbul’da 50 kişilik bir heyet kurarak propaganda faaliyetinde bulunurken Hürriyet ve İtilaf Fırkası ise 20 bin adet risale bastırarak hem İstanbul’da hem de Anadolu’da bunların dağıtımını yapmaktaydı.

Propaganda sürecinde her iki parti de Müslüman halk üzerinde tesirli olabilmek amacıyla din üzerinden siyaset yapmaktan çekinedi. İttihat ve Terakki, Hürriyet ve İtilafçıları, “ Avrupa’da kuvvet macunuyla,nane şekeri satmış kimselerin başlarına sarık sarmışlar, sırtlarına cübbe giydirerek Anadolu içlerine salınarak köy köy gezerek ahalinin cehaletinden istifade etmek yoluna gitmişlerdir” şeklinde suçlamaktaydı. Hürriyet ve İtilafçılar ise İttihat ve Terakkinin 35.Madde değişikliğini 30  Oruç, 5 namaz şeklinde ele alarak orucun ve namazın yasaklanmak istediği propagandasını yapacaktı.

 

Seçim sürecinde devlet kadrolarında önemli değişiklikler yaşandı. İttihat ve Terakki, vali,mutasarrıf, kaymakam ,emniyet ve ordu mensupları arasında tayinler gerçekleştirdi. Sait Paşa kabinesinde de bir dizi değişiklik yaptı. Bu tayinlerin amacı seçim sonuçlarını garanti altına almaktan başka bir şey değildi. İttihat ve Terakki ordu mensuplarını da propaganda faaliyetlerinde kullanmaktan çekinmedi. Askerler çarşı ve pazarda mızıka ile ‘yaşasın cemiyet’ sloganları atmaktaydılar. Subaylar ise askerleri toplayarak, cemiyetin ülkeye yaptığı hizmetleri, seçimi niçin İttihat ve Terakkinin kazanması gerektiğini ve bu konuda ordu mensuplarının cemiyete destek olması gerektiği yönünde telkinlerde bulunuyorlardı.

1912 yılının ocak ayının sonunda tarihimize ‘sopalı seçim’ olarak geçen seçimin oy verme işlemleri başladı. İttihat ve Terakki seçimi kazanmak için halka tehditler savurmaktan, baskı yapmaktan çekinmedi. Birçok yerde vatandaşın sopa yediği bu seçimi İttihat ve Terakki kazandı. Ancak seçimi kazanmış olsa da halkın iktidar kadrosuna güveni kalmamıştı. Cemiyete yönelik muhalefet bu seçimlerin sonunda daha da büyüdü. Buna paralel olarak İttihat ve Terakki sıkıyönetim ve siyasi yasaklar yoluyla muhalefeti susturmaya çalıştı. Ancak tüm bu baskılara karşın İttihat ve Terakki büyük güç kaybına uğradı. Meclisin ömrü de kısa oldu. 4 Mayıs 1912’de ilk toplantısını yapan meclis, 5 Ağustos 1912 tarihinde padişah tarafından feshedildi.

Seçim sürecinde birçok olay meydana geldi ve bunlar dönemin gazetelerine yansıdı. Bunlardan en dikkat çekici olan ve sık sık ifade edilen olay ise Mustafa Nuri Beyin dövülmesidir. Hürriyet ve İtilaf Fırkası tarafından Siroz’a şube açmak için gönderilen Nuri Bey İttihat ve Terakki fedailerince sopalarla dövülmüş ve aldığı darbelerin sonucu hayatını kaybetmişti.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık