DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Smart Phone Nedir Ve Ne İşe Yarar?

30.04.2014
231 kez görüntülendi

Smart Phone Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Cep Telefonlarına son zamanlarda yeni bir kavram geldi Smartphone eski model cep telefonları yalnızca arama ve mesaj çekme olanağı sunarken yeni nesil cep telefonları içersinde tıpkı bilgisayarlarınızda olduğu gibi çok fonksiyonlu bir işletim sistemine sahip buda bize bir çok işlemi cep telefonları sayesinde yapma imkanı sunuyor.  Hatta bunlara mini bilgisayarlar bile diyebiliriz. Bakalım diğer ayrıntılarıyla smartphone’lar neymiş…

 Smart Phone Nedir?

Smartphone Türkçe anlamıyla “akıllı telefon”dur. Kendine özgü işletim sistemiyle açık bir platform sağlayan telefonlardır. Normal telefonlarla arasındaki temel fark budur. Ücretli veya ücretsiz üçüncü parti yazılımlarla kullanıcılarına akıllı telefonun fonksiyonlarını zenginleştirme fırsatı sunarlar. Bu telefonlar kullanıcılarına en yüksek düzeyde kişiselleştirilebilme imkanlarını sağlarlar.

Akıllı telefonlar Facebook, Twitter gibi platformlara en iyi şekilde bağlanabilme özelliği sunarlar. Genellikle kelime işlemcileri kullanabilme, e-book okuma, yüksek kalitede fotoğraf ve video çekimi yapabilme, bu fotoğraf ve videoları sosyal medyada paylaşabilme, bilgisayar ve diğer aygıtlarla senkronize olma gibi özellikleri vardır. Windows Phone, Android, IOS mobil işletim sistemleri örnekleridir. Smartphone cihazlara ise Nokia Lumia, Sony Xperia Z, iPhone 5′i örnek gösterebiliriz.

Akıllı telefonla gün geçtikçe daha çok kullanılmakta ve daha güçlü hale gelmektedir.

Peki smartphone’ların diğer telefonlardan farkı nedir ?

İnsanların iletişime daha çok önem verdiği şu dönemlerde insanların konuşarak halletmekte güçlük çekeceği durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden elimizin altında gerektiğinde bizim sekreterimiz olabilecek,gerektiğinde sosyal ağlara bizi ulaştırabilecek ve gerektiğinde ise iş yaşantımızda kolaylıklar sağlayacabilecek bir cihaz ‘a ihtiyaç duyarız .

‘’Smartphone’’ yani (Akıllı Telefon) olarakta bildiğimiz bu cihaz’lar günümüzün ihtiyaçlarını karşılayacak her türlü donanımsal ve yazılımsal özelliğe sahiptir. Sıradan telefonlardan 2-3 kat büyüklüğe sahip bir telefonda “ Word,Excell gibi iş dökümanlarına istediğimiz yerde kolaylıkla ulaştırabilecek , sürekli olarak sosyal ağlardaki ve internet üzerindeki dökümanlar ve yenilikleri sizin için kontrol edip size bildirecek ve yanı sıra size gelişmiş multimedia özelliklerinin kullanılması bu büyük ve ağır telefonların cezbedici noktalarıdır .

Smartphone’lar kısa sürede büyük gelişmeler kaydedebilen, günümüzün en büyük sektör ürünü olarak gündemdedir.

İşletim Sistemi: Symbian OS, Windows Mobile ve Android en çok kullanılanlarıdır. Tıpkı bilgisayarlar gibi işletim sistemlerine sahip cep telefonları büyük çoğunluğu kendi işletim sistemlerinin dışında başka bir işletim sistemiyle çalışmazlar.

Yazılım: Yazılım konusunu yine bilgisayarımız üzerinden örneklendirelim örneği Office uygulamasını düşünün bu program aynı zamanda smartphone bir telefonda da çalışmaktadır. Ancak bu iki yazılım aynı değildir yazılımın üreticisi yazılımın cep telefonunuz için uyarlanmış versiyonunu üretmesi gerekir.

Web Access: Daha akıllı daha yüksek hızlarda, büyüme sayesinde Web erişebilirsiniz 3G veri ağları ve Wi-Fi desteği yanı sıra birçok ahizeye. Hareketsiz iken tüm akıllı telefonlar teklif yüksek hızlı İnternet erişimi, onlar tüm erişim çeşit sunuyoruz. Favori sitelerine göz atmak smartphone’unuza kullanabilirsiniz.

QWERTY klavye: aslında hepimizin bildiği Q klavyedir. İsmini klavyenin sol üstündeki sıralı 6 harften alır. Klavyenin cep telefonu için minimize edilmiş halidir demek yanlış olmaz.

Mesajlar: Tüm cep telefonları için gönderilebilen sms dışında e-posta anlık yazışma programları Msn, Facebook ve Yahoo gibi mesajlaşma platformlarını destekleyebilir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık