DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Sis Nedir? Sis Nasıl Oluşur?

05.08.2014
102 kez görüntülendi

Sis Nedir? Sis Nasıl Oluşur?

Doğada bir takım hava olayları gözlemlenmektedir.Günlük hayatta belkide en çok karşılaştığımız hava olaylarından biri de zaman zaman görülen sislerdir.Peki neden olur bu sisler? Nasıl ortaya çıkarlar? İşte bu sorularınızın yanıtlarını sizler için hazırladığımız ve şimdi okuyacağınız yazımızda bulabilirsiniz.

SİS NEDİR?

Sis de aslında bir buluttur ve toprakla temas oluşturmaktadır.Basit olarak bakıldığında atmosferin yüksek seviyelerindeki bir bulut ile sis arasında hiçbir fark bulunmamaktadır.Bu yükseklerde var olan bulutlardan birinin deniz seviyesine ya da toprak seviyesine inmiş haline sis denmektedir.Sis straus adı verilen bulutun yerde ya da yere yakın yerlerde ortaya çıkması durumudur.Sis ise yerle etkileşim içinde bulunan su buharının bir takım etkilerle kristalleşmesi sonucu oluşan su damlacıkları ya da buz kristalleridir.

SİS NASIL OLUŞUR?

Sis genel olarak sabahları ya da geceleri alçak seviyelerdeki kara parçalarının ya da denizlerin üzerinde ortaya çıkmaktadır.Sisin buralarda ortaya çıkmasının nedeni soğuk hava kütlesinin karaların ya da denizlerin bu yüzeylerinde sürtüşmesidir.Bu nedenle sis in en çok görüldüğü mevsim sonbahardır.Sonbaharda hava denizlere ya da karalara göre çok daha çabuk soğumaktadır.Durgun havalarda akşam olmasıyla birlikte yere yakın yerlerde sis oluşumu gözlenir.Geceleri ise toprağın soğuması ile birlikte daha aşağıda bulunan havada da soğumalar meydana gelir.Bu havalarında daha sıcak ve nemli kütlelerle buluşmasıyla sis meydana gelir.

Kentlerde ortaya çıkan sislerin dolu arazilerde boş arazilere oranla daha çok olması şehrin havasının tozla dolu olmasından kaynaklanır.Fabrikaların ya da bacaların kirli atıklarıyla birleşen hava kütleleri sis oluşumuna sebebiyet verir.

Sislerin bulutlardan daha yoğun bir şekilde görülmesinin nedeni ise siste bulunan su zerreciklerinin bulutlara oranla daha küçük olmasıdır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Sis Nedir? Sis Nasıl Oluşur? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık