DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Sinüzit Nedir? Sinüzit Neden Olur? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

15.09.2014
34 kez görüntülendi

Sinüzit Nedir? Sinüzit Neden Olur? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

“Sinüzit Nedir? Sinüzit Neden Olur? Sinüzit Belirtileri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?” sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Sinüzit Nedir?

Yüz bölgesinde burun, alın ve şakak çevresinde bulunan hava dolu boşluklara sinüs denir.  Çeşitli büyüklüklerde 10-15 sinüs bulunur ve bu sinüsler, kanallar aracılığıyla buruna açılırlar. Bu kanalların içinden burun mukozası geçer. Mukoza sıvısı solunum yollarının ısıtılmasını ve bölgenin nemli kalmasını sağlar. Kanallar içerisinde gezen mukozada iltihap meydana gelmesi durumuna sinüzit denir. Ağrılı bir rahatsızlıktır.

Sinüzit Neden Olur? Kimlerde Görülür?

Sinüzit hastalığı, önlem alınmadığında herkeste  ortaya çıkma riski taşır. Bazı bünyeler daha dayanıklı olurken, bazı bünyeler ise çok çabuk sinüzite yakalanabilmektedir. Burun içerisinde kırık, çatlak veya yamukluk bulunan kişiler, veya solunum yollarında tıkanıklık olan kişilerde sinüzit görülme olasılığı oldukça yüksektir. Bu tersliklerin olması mukus akışını olumsuz etkiler ve sinüzite karşı hastayı daha hassas hale getirir.

Sinüzitin Belirtileri Nelerdir?

  • Etkili baş ağrısı
  • Göz ve alın ağrısı
  • Ağrının kaynağına uygulanan basınç ile ağrı miktarının artması
  • Burun akıntısı
  • Öksürük
  • Yorgunluk, halsizlik
  • Hafif ateş

Sinüzit Tedavi Yöntemleri Nedir?

Tedavi sürecindeki ana prensip; sinüzite sebep olan, sinüslerde dolaşan mukozadaki iltihapı ortadan kaldırmaktır. Tedavi için genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Minimum 10-15 gün ilaç kullanımı ile sinüzit şikayetleri azalır veya biter. Ayrıca burun açıcı bazı ilaçlar ve burun damlaları kullanılır. İlaç tedavisi genellikle etkili ve yeterli olur.

Fakat sinüzite sebep olan burundaki yamukluk veya kırık ise, öncelikle bu bölgedeki anormalliğin giderilmesi gerekir. Başarılı geçen bir ameliyat ve akabinde kullanılacak ilaçlar ile sinüzit rahatsızlığı ortadan kaldırılabilir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Sinüzit Nedir? Sinüzit Neden Olur? Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık