DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Siber Güvenlik Nedir? Siber Saldırı Nedir?

02.07.2014
238 kez görüntülendi

Siber Güvenlik Nedir? Siber Saldırı Nedir?

Bu yazımızda siber güvenlik nedir, siber saldırı nedir, siber savaş nedir, siber hayat nedir gibi son yıllarda sıkça gündeme gelen soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Siber Güvenlik Nedir?

Siber hayatın güvenliğini sağlayan faaliyet ve tedbirlerin tümü siber güvenlik olarak isimlendirilir. Siber hayat pek çok avantajın yanısıra beraberinde pek çok risk de getirir. Siber güvenliğin bilgi güvenliğinden farkı daha soyut ve daha büyük bir alanı kapsamasıdır.  Wikileaks belgeleri, son zamanlarda ortaya çıkan ses ve görüntü kayıtları ile bunların paylaşımı siber güvenlik kategorisinde ele alınabilecek şeylerdir.

Siber Saldırı Nedir?

Mobil iletişim ortamları, sosyal medya hesapları, elektronik postalar, internet siteleri aracılığıyla bir kişi veya gruba yönelik karalayıcı yayınlar yapmak siber saldırı olarak değerlendirilir.

Siber saldırı kişilerin şifrelerinin ve hesaplarının ele geçirilmesi ile olabilir. Veya bir web sitesi tümüyle ele geçirilir, yayını engellenir veya içeriği düzenlenebilir.

Siber saldırı kişilere veya küçük bir gruba yönelik olabileceği gibi doğrudan devletlere yönelik de olabilir.

Örneğin;

  • 2007 yılında Ddos saldırılarıyla Estonya’daki internet sistemi ulaşılamaz hale gelmiştir.
  • 2010 yılında Türkiye’deki pek çok bakanlık sitesine Ddos atakları yapılmıştır.
  • 2010 yılında İran’daki nükleer santrali kontrol eden bilgisayar sistemlerine siber saldırı düzenlenmiştir.
  • 1997 yılında ABD İran’a saldırı aşamasındayken savunma bakanlığı bilgisayarlarına Solar Sunrise isimli bir saldırı düzenlenmiştir. Sistem hakkında bilgiler toplanmış ve sistem çökertilmiştir.

Ülkeler arasında da siber saldırılar meydana gelebilir. Bilişim teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte bu saldırılar daha da önemli hale gelmiştir ve ülkeler iç ve dış saldırılara karşı kendi siber güvenlik timlerini kurmaya çoktan başlamışlardır.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Siber Güvenlik Nedir? Siber Saldırı Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık