DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

SAUNA NEDİR, NASIL VE NE AMAÇLA KULLANILIR?

28.03.2014
393 kez görüntülendi

SAUNA NEDİR, NASIL VE NE AMAÇLA KULLANILIR?

Hemen hemen bütün spor salonlarının saunası var. Ama biz sauna kullanmasını biliyor muyuz ya da doğru amaç için kullanıyor muyuz?

sauna_saglik

Sauna terleme yolu ile vücuttaki su ve toksinlerin dengelenmesini sağlayan, gözenekleri açan, temizleyen, yüksek sıcaklıktaki odalara verilen addır. Yüksek ısı veren bir kaynağa sahiptir ve tahta ile kaplıdır. Tahta buharı emerek nem’i korur, aynı zamanda kötü bir iletkendir bunun sayesinde vucudun yanmasını önler.

Düzenli olarak saunaya girmek terleme yolu ile gözeneklerin açılmasını ve cildin ölü hücrelerden arınarak son derece pürüzsüz ve canlı bir görünüme ulaşmasını sağlar. Sauna dolaşım sistemini hızlandırarak, düzenleyerek ve özellikle kan proteinlerini arttırarak oksijenin hücrelere daha yoğun gitmesini sağlar. Saunanın rahatlatıcı ve dinlendirici etkisi yorgunluk ve stres gibi olumsuzlukları ortadan kaldırarak sinir sistemi için de olumlu etki yapar.

Sauna’nın faydaları nelerdir?

Vücudumuzda oluşan terle birlikte tüm vücudumuz zararlı toksinlerden arınmaya başlar. Sauna, deride bulunan ölü hücreleri temizler. Cildiniz zamanla kendini yeniler ve daha pürüzsüz  bir cilde sahip olursunuz. Düzenli kullanıldığında ise  zamanla sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olduğunu görebilirsiniz.

Uzmanların tavsiye ettiği sauna banyosu;

Başlangıç : Derinin gözeneklerini açmak ve cildi temizlemek için saunaya girmeden önce duş almak gerekir.

Vücudu ısıtma ve ter atma : Yeni başlayanlar için 5 dakikalık 3 seans yeterli olacaktır. Vücut saunaya alışmaya başladıkça nefes darlığı, kan basıncında yükselme gibi etkenler daha az ortaya çıkar. Yaklaşık 2-3 haftada vücudunuz saunaya alışmaya başlayacaktır. Böylece, içerde 10 ila 15 dakika kadar kalabilir ve ter yoluyla toksinlerinizden arınabilirsiniz.

Vücudun soğutulma evresi : Asla sıcak su ile duş almayın. Mümkün olduğunca ılık bir su ile vücudunuzu yavaş yavaş soğutun. Duş ısısı normal hissedildiğinde biraz daha soğutabilirsiniz. Duş almak cildin gözeneklerini sıkılaştırmak, kan dolaşımını arttırmak için önemli bir aşamadır. Ayrıca, vücudunuzun yükselen ısısını da böylece düşürebilirsiniz.

Vücudun dinlenme evresi :Saunada buhar banyosundan çıkınca rahat bir şekilde uzanıp en az 10 dakika dinlenmek gerekir. Terle atılan sıvıyı vücuda geri kazandırmak için mutlaka su, maden suyu, ayran, portakal suyu gibi sıvılar tüketilmelidir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık