DOLAR: 3.83 TL
EURO: 4.08 TL

SATIN ALMAK VEYA KİRALAMAK İÇİN EV SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

28.03.2014
107 kez görüntülendi

SATIN ALMAK VEYA KİRALAMAK İÇİN EV SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Bir ev kiralamadan ya da satın almadan önce dikkat etmeniz gereken pek çok nokta var.

Banyonun yeri, evin planı, apartmanın konumu gibi… Tabii en önemlileri de ev sizin ihtiyaçlarınızı gerçekten karşıyacak mı ve o evde sizden önce yaşayanların neden evden ayrıldıkları…

Çağımızdaki tüm olanaklara rağmen hala doğru evi satın almak veya kiralamak konusunda hata yapmanız mümkün. Bizlere o kadar çok şey sunuluyor ki, artık öncelik sırası konusunda net bir karar veremiyoruz. Gelin yazımızla beraber ev seçerken nelere dikkat etmeliyiz öğrenelim…

EV SEÇİMİ

Neden ev satın almalıyım?

  • Yatırım : Bir yerde 5 ila 7 yıl kadar kirada oturmayı planlıyorsanız eğer, toplam ödediğiniz kira bedelleri ev satın almak için harcayacağınız paraya yaklaşık bir değer olacaktır. Örneğin; Aylık 750 lira ödediğiniz ev için yıllık 9.000 lira harcarsınız. 7 yıl boyunca sabit 750 lira kiradan toplamda 63.000 lira harcamış olacaksınız. Yaşayacağınız il ve semt gayrimenkul değerlerine etki edeceğinden, bu hesaplamayı kendi tercihleriniz yönünde yapmanız doğru sonucu verecektir.
  • Ev dekorasyonu ve bakımı: Bahçeli bir ev almayı planlıyorsanız, bahçesini kendi istediğiniz gibi düzenleyebilir, değişiklikler yapabilir ek bölmelere yer verebilirsiniz. Ev içinde ya da dış cephede zevkinize uygun dekorasyonlar planlayarak yaşam alanınızı güzelleştirebilirsiniz. Mutfak, banyo, döşemeler sizin istediğiniz gibi olabilir. Kiralık evde tüm bu dekorasyon fırsatlarınız sınırlı kalacaktır. Yaptığınız değişlik ev sahibinizi hoşnut etmeyebilir.

Neden ev kiralamalıyım?

  • Gelir Dengesizliği: Aylık geliriniz sabit değilse, ev almak ve ev kredisi ödemek gelecek dönemlerde oldukça riskli olabilir. Bütçenize göre bir ev kiralamak ise yakın geleceğiniz için daha az risk barındırır. Ayrıca, ev kredisi ile ev almayı planlayıp, kredi borcunuzu düzenli yatıramazsanız bankada kredi referans notunuzu kötü etkileyecektir.
  • Kariyer Belirsizliği ya da Mesleki Seyahat Nedenleri: Mesleğiniz nedeniyle taşınmanız gerekiyorsa, ev kiralamak daha iyi bir tercih olur. Dönemsel olarak taşındığınız yerlerde ev kiralayarak yaşam şartlarınıza uygun yerleri tercih edebilirsiniz.
  • Ön Değerlendirme: Ev almayı planladığınız şehir ve semt ile ilgili endişelerin varsa, belirli bir süre o bölgede kirada oturmak ve çevreyi tanıyarak alışmaya çalışmak faydalı olabilir. Yaşam şartlarınız böyle bir imkan sunuyorsa, ev alacağınız yeri önceden tanımak ve bu kararı vermeden önce emin olmanız için iyi bir fırsat olabilir.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık